Több mint kétéves felszámolási eljárás után, május 8-án a Détej Kft. vezette konzorcium megszerezte a MiZo Rt.-t. Örülhet mindenki: a munkahelyek megmaradnak, a bankok teljes kifizetése után a hitelező kistermelők is 50 százalék körüli kielégítésre számíthatnak, s a felszámoló Vectigalis Rt. egy csődbe ment cég talpra állításával méltán szerzett hírnevet magának. Az új tulajdonos nem fizetett irreális árat, ráadásul a versenyhivatalnak sem fáj a feje a piac további koncentrációja miatt.
Csakhogy fura köd lengi körül az üzletet. Bár a vevők neve és a vételár titkos, minden érdekelt tudja, hogy hét, tejtermeléssel is foglalkozó, nemrégiben privatizált gazdasághoz került a magyar tejipar negyedik legnagyobb vállalata. Úgy hírlik, három részre darabolják a 10 milliárdos kötelezettségállományt felhalmozó társaságot, szétválasztva a pécsi, kecskeméti és csornai érdekeltségeket. Vagyis csupán a licitre fogtak össze, azután megy, ki merre lát.
Sajátos vonulata az ügynek a finanszírozás. Az MFB 11,75 milliárdos garanciát adott a konzorciumnak, ami alapján a vásárlásra épp az OTP Bank adott pénzt, amely - a CIB-bel közösen - 1999 végén felmondta a MiZo hiteleit, csődbe, majd felszámolásba taszítva azt.
A jövő sokakban kétségeket ébreszt. Hogyan fogja felvenni a versenyt tőkében, szaktudásban, alkupozícióban a tejfeldolgozással ez idáig nem foglalkozó, nyakig eladósodott "hét törpe" olyan óriásokkal, mint a Parmalat, a Bongrain vagy a Nutricia? Miből törlesztik majd hiteleiket, ha a negatív saját tőkéjű MiZo mai, félmilliárdos nyeresége még a kamatokra sem lesz elég? Milyen jövő elé néz egy felharmadolt társaság olyan piacon, ahol évek óta a kicsik bekebelezése folyik?
Most akkor ki is járt jól?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.