A magyar gazdaságban a múlt héten nem egy új adat megjelenését kísérte a legnagyobb figyelem, hanem a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium inflációs "terveinek" összehangolását. E szerint az MNB némileg elnézőbben tekint majd azokra az inflációs kockázatokra, amelyek a meghirdetett 3,5 százalékos céltól ellódítják a drágulás ütemét, azonban szigorú felső korlátnak továbbra is a 4,5 százalékos szintet tekinti. Járai Zsigmond jegybankelnök szerint egyébként - bár léteznek olyan kockázatok, amelyek mellett 4,5 százalék feletti infláció is elképzelhető - a jelenlegi monetáris kondíciókkal elérhető ez az érték.
Az idén március-májusban 5,6 százalékos volt a munkanélküliségi ráta Magyarországon. Ez 0,1 százalékponttal alacsonyabb az előző év azonos időszakának értékénél. Ugyanakkor a munkaerőpiac viszonylagos mozdulatlanságára utal, hogy mind a foglalkoztatottak, mind pedig a munkanélküliek száma minimálisan változott az egy év során. Mindkét változás a mintavételi hibahatáron belüli, vagyis származhatott mérési pontatlanságból. Örvendetes viszont, hogy újra csökkenni kezdett a munkapiacon kívüliek (úgynevezett nem aktívak) száma.
Áprilisban jelentősen mérséklődött a kiskereskedelem korábbi hónapokban megfigyelt bővülési üteme. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elsősorban a húsvéti bevásárlások tavalyitól eltérő ütemével magyarázza az elmúlt két hónap dinamikája közötti különbséget: míg 2001-ben az ünnephez kötődő forgalom zömét áprilisban regisztrálták, addig az idén már a tavasz első hónapjában megtörtént a lakossági "roham". Így a valóságos folyamatokról sokkal árnyaltabb képet kapunk, ha a két index átlagát vesszük: ez egyébként nem tér el sokkal az előző hónapok trendjétől.
A külföldi hírek közül elsősorban az egyesült államokbeli GDP-növekedés végleges adata érdemel figyelmet. A végső szám ugyanis nagyobb lett a két előzetes értéknél is. A mostani bővülésnél bő két éve nem volt magasabb dinamika a tengerentúlon, egyértelműen jelezve, hogy véget ért a dekonjunktúra. Ugyanakkor a szakértők továbbra is óvatosak, a második negyedévre csak 2-3 százalékos növekedést várnak. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.