BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit vár a lakáshitelezés módosításától?

A kormány a támogatott lakáshitelek felső határát 30 millió forintról 15 millióra csökkenti, az új lakásokra igénybe vehető kiegészítő kamattámogatású hiteleknél 10 millióról 15 millió forintra emeli a felvehető összeget. A kormány a változtatásokkal elsősorban a befektetési célú lakásvásárlások támogatását akarja megszüntetni. Az általunk megkérdezett szakemberek nem várnak drámai változást a lakáspiacon.
2003.05.30., péntek 00:00

Bizonytalanság



Gyetvai Géza

A Gyetvai Fivérek Rt. ügyvezető igazgatója



"Cégünk kész lakásokat értékesít, s úgy gondolom, hogy társaságunk életében nem okoz majd döntő változást a hitelfeltételek megváltoztatása. Az ügyfelek szempontjából azonban vélhetően nem szerencsés, hogy az előző konstrukció mindössze két évet élt meg. A túlságosan gyakori változtatás ugyanis a hitelt felvenni szándékozók körében bizonytalanságot kelthet. Ez azért sem jó, mert a lakást építeni vagy venni szándékozók sok esetben nehéz döntés előtt állnak, amikor arról határoznak, hogy felvegyenek-e hitelt, vagy sem. Kulcskérdés, hogy minél több új lakás épüljön, hiszen annak hatása a gazdaság növekedése szempontjából sem elhanyagolható. Azzal egyetértek, hogy a kormány igyekszik támogatni a vállalkozói alapú bérlakásépítést. E témakörben részt vettem egy konferencián, melyen a banki szektor képviselőinek hozzászólásaiból úgy tűnt, hogy óvatosak ebben a kérdésben, ugyanakkor a tőkehiány komoly akadályt jelenthet."



Tetemes önrész



Antoni Péter

A Raab Karcher Tüzép Rt.igazgatóságának elnöke



"Nem tartom valószínűnek, hogy a hitelfeltételek változása jelentős fordulatot hozna az építőanyag-kereskedelem piacán. A hírek szerint a potenciális építkezők, lakásvásárlók közül sokan már korábban belevágtak a tranzakcióba. Az mindenképpen problémát jelent, hogy a felvehető hitel összege átlagban Magyarországon az új lakás árának csak ötven százalékát fedezi, míg Nyugat-Európában ez az arány eléri a 70-90 százalékot is. A lakásfelújítások piacán is érzékelhető némi felfutás, de a bővülés még nem érte el a kívánt mértéket. Az építőanyag-kereskedelemben rossz volt az évkezdet, de ez betudható annak is, hogy az első hónapokban szokatlanul nagy volt a hideg, s amiatt álltak az építkezések. Fél év után lehet majd reálisabb képet kapni, akkor már lehet látni, hogy milyen gazdasági évre számíthatunk. Az ágazatban a feketekereskedelem szerepe változatlanul domináns, s ez mindaddig így lesz, amíg az áfa ilyen magas."





Kivitelezői lakásépítés



Árvai István

A Kész Kft. kommunikációs igazgatója



"Drámai változás szerintem nem várható a lakásépítkezések piacán, a változtatások ugyanis a magánépítkezők helyzetét jelentősen nem befolyásolják. A lakáspiaci trendeket figyelemmel kísérjük, mivel cégünk is épít lakásokat. A fővárosban a Hárs-hegyen részt veszünk az Eurodomb lakópark kivitelezésében, s Nyíregyházán és Miskolcon az OTP Ingatlan Rt. társasház-építési projektjén is nyertünk el megbízást. Ezeken az építkezéseken kivitelezők vagyunk, s a jövőben sem tervezzük, hogy saját beruházásban építsünk lakásokat. Munkatársainknak nem ez a fő szakterülete. Lakásépítési projekteken azonban a jövőben is indulni kívánunk, hiszen stratégiánk fontos eleme a több lábon állás. Példa erre, hogy egy konzorcium tagjaként a Corvin-Szigony projekt pályázatán is indulunk. Az előrejelzések azt mutatják, hogy a jövőben is a magánberuházásban megvalósuló ipari-kereskedelmi létesítmények építése adhatja cégünknek a legtöbb megrendelést."





Reális változtatás



Bodnár György

A Wienerberger Téglaipari Rt. kereskedelmi igazgatója



"Nem várok jelentős változást a lakásépítési piacon. Annak örülök, hogy a változtatásnál a józan ész diadalmaskodott a pénzügyi szemlélet felett. Természetesen az államháztartás lehetőségeit figyelembe kellett venni. Azt azonban nem tartom jónak, hogy a döntést a kormány sokáig lebegtette, s amíg a bizonytalanság tartott, addig sok szóbeszéd kapott lábra, hogy milyen változtatások várhatóak. Annak hatására sokan már tavaly év végén belevágtak az építkezésbe, s ennek kedvező hatása az idén már érződött az építőanyag-piacon, így cégünk forgalmán is, annak ellenére, hogy a szokatlanul kemény téli időjárás nem volt kedvező. Cégünk forgalmát jelentős mértékben befolyásolja, hogyan alakul a lakáspiac. A tavalyi rekordévünk volt, az idén szerényebb mértékű forgalomnövekedésre számítunk. Úgy gondolom, a lakásállomány alakulása szempontjából nem szerencsés, hogy főleg a kis, 30-40 négyzetméteres lakások iránt van kereslet."





Piacélénkülésre várva



Böröczffy István

A Bau-Ingenieur Kft. ügyvezető igazgatója



"A legnagyobb problémának azt tartom, hogy a lakáshitelt pont azok nem tudják igénybe venni, akiknek a legégetőbb szükségük lenne rá. Gondolok itt a pályakezdő fiatalokra, akik mögött nincs tehetős családi háttér, nem rendelkeznek a szükséges saját erővel, illetve problémát jelent a törlesztőrészlet fizetése is. Természetesen érthető, hogy a kedvezmények adásánál a kormánynak figyelembe kell vennie az ország teherbíró képességét. Hallottam, Angliában létezik olyan megoldás, hogy a lakáshitelt felvett fiataloknak lehetőségük van arra, a törlesztést csak jó pár év múlva kezdjék meg, amikor anyagi helyzetük már stabilizálódott. Ma már egy átlagos családi ház építésénél négyzetméterenként minimum 150 ezer forinttal lehet számolni, így nem csoda, hogy főleg a kis lakások iránt van igény. Ugyancsak égető szükség van a szociális bérlakásokra is. Az építőipari cégek mindenesetre reménykednek abban, hogy a lakáspiac tovább bővül."

-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.