BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elég volt a bővítésből?

2004.03.08., hétfő 00:00

Egyre több jel utal arra, hogy az EU május utáni további bővítése talán mégsem megy olyan simán, mint ahogy azt sokan szeretnék a kontinens délkeleti részén. A napokban kiszivárogtatások jelentek meg arról, hogy a horvát tagfelvételi kérelemről készítendő európai bizottsági vélemény esetleg mégsem javasolja majd a csatlakozási tárgyalások megkezdését, s az Európai Parlament egyik raportőre is igen komoly kétségeket fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy Romániával már az idén le lehetne zárni a csatlakozási tárgyalásokat.

A fejleményeknek azonban legalább két olvasata van. Egyrészt valóban érezhető egy olyan gondolkodásmód térnyerése, amely szerint a májusban felveendő tíz új tagállam "megemésztésére" az uniónak több időre lesz szüksége, mint sokan korábban vélték, s ezért talán célszerűbb lenne kicsit későbbre halasztani az újabb csatlakozásokat. Másrészt azonban nem lehet tudni, hogy ennek a gondolkodásmódnak az előtérbe állítása mennyire képezi a kulcsfontosságú döntések meghozatala előtt szokásos taktikázás, az utolsó pillanatokban különösen jól alkalmazható nyomásgyakorlás részét.

Maga Verheugen bővítési biztos is elismerte, hogy a csatlakozási tárgyalások 2002-es lezárása a tízekkel fontos nyomásgyakorlási eszköztől fosztotta meg az EU-t. Brüsszel nyilván ki akarja használni, hogy Bukaresttel és Zágrábbal szemben még megvan ez az eszköz. Persze ezek az államok időnként bőségesen szolgáltatnak érvanyagot azok számára, akik megkérdőjelezik a politikai kritériumok teljesítését. Ezzel Románia vagy Horvátország voltaképpen éppen azok súlyát növeli, akik azzal érvelnek, hogy most már egy időre elég volt a bővítésből. (UGy)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.