BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Botladozó bajnokok

2004.06.01., kedd 00:00

Hamar megbotlott Gerhard Schröder német kancellár és Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök iparpolitikai együttműködést célzó kezdeményezése, amely a remények szerint "európai bajnokokat" kreálna az ipar területén a két ország arra érdemes vállalataiból. Alig pár nappal bejelentése után elhalasztották ugyanis a két politikus jövő hétre tervezett találkozóját, amelyen a bajnokcsinálás mikéntjét vitatták volna meg. A halasztás hátterében álló nézeteltérések - a francia Alstom Berlin által kifogásolt állami megsegítése azért, hogy a cég megmeneküljön a német Siemens általi felvásárlástól, valamint a francia Sanofi szintén Párizsban gerjesztett étvágya a német-francia rivális, az Aventis megszerzésére - azt mutatják, hogy a nemzeti és protekcionista törekvések az éppenséggel ipari együttműködésként indult európai integráció kezdete után fél évszázaddal is komoly akadályát jelentik az összehangolt ipar- és gazdaságpolitikának.

Összehangolt iparpolitikáról beszélni persze valójában mindaddig hiú remény - vagy legalábbis az eseti kompromisszumokon nem túlmutató egyeztetési folyamat - marad, amíg a gazdaságpolitika általános keretei nem mutatnak a jelenleginél nagyobb hasonlóságot az EU-országokban. Az állam beavatkozási és nemzeti érdekérvényesítő lehetőségeinek tisztázására sokkal többre lenne szükség, mint a Francia- és Németország által is megszegett stabilitási paktum, illetve azok az uniós versenyszabályok, amelyekkel az esetek jelentős részében Brüsszel éppen a vállalatainak jogellenes támogatást nyújtó nemzeti kormányokat szankcionálja. Új keretek kialakítása viszont nem kétoldalú találkozók, hanem az Európai Bizottság feladata lenne. (BÁ)

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.