BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jövő titkai

2005.03.25., péntek 00:00

Hétpecsétes titokként őrzik az illetékesek azt a listát, amely az EU 2007-től induló új, hétéves költségvetési periódusának első magyarországi fejlesztéseit tartalmazza. Még nincs végső döntés - szabadkoznak a nyilatkozó vagy nyilatkozni sem akaró illetékesek, például az országos nagyprojektgyűjtést kezdeményező hivatalnál. S bár legszívesebben letennék a telefonkagylót, azért hozzáteszik: egyébként is, még változhat a lista a kormány áprilisban várható jóváhagyásáig.

Vajon miért baj a lobbizási szándék Magyarországon még mindig? Nyilván az utolsó pillanatig a maga javára szeretne változtatni a listán az az ágazat, tárca, régió, amelynek egyik-másik "nagy fejlesztése" nem nyerte el az értékelő szakemberek tetszését. Ez abszolút normális magatartás a fejlesztések világában is.

Micsoda szerencse, hogy volt, van - és reméljük, lesz - miből választani. Az értékelések indulásakor legalább nyolcszáz kiforrott vagy kiforratlan ötlet pályázott listás helyre. Néhány napja már "csak" 194. Most pedig talán ha húszan vannak, de sikeres lobbizással - és projekt-előkészítéssel - lehetnek akár háromszor annyian is, persze nem egy, hanem két listán. Mert mellesleg az is kiderült, hogy már zajlanak az előkészületei a második listának is. A 2007-től azonnal induló gyors körben (első listán) kapnak helyet az EU támogatását biztosan elnyerő nagyprojektek, amelyek előkészítése már előrehaladt. A következő körbe pedig azok a beruházási ötletek kerülhetnek be (ez a lista 2005 tavaszára készül el a tervek szerint), amelyek a második Nemzeti fejlesztési terv jövőformáló karakterét adják majd.

Vétek lenne feladni a fejlesztési álmokat. Minden most kimaradónak érdemes szem előtt tartani, hogy az EU-tag Magyarország esetében a közösségi támogatások 2007-2013 között érik el a csúcspontjukat.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.