Azt mondta Condoleezza Rice, hogy "fenntartás nélkül csak egyetlen ország, Japán" törekvését támogatja az ENSZ Biztonsági Tanácsa állandó tagságára. Az amerikai külügyminiszter szavai múlt szerdán a Joschka Fischer német külügyminiszterrel folytatott tárgyalások végeztével hangzottak el. A "csak Japán" formula kinyilvánításából sasszemű hírmagyarázók nyomban kikövetkeztették: Washington a német állandó BT-tagsági igényt nem támogatja. Nincs egészen igazuk.
A G4-nek nevezett országcsoport - Németország, Japán, India és Brazília - huzamosabb ideje sürgeti a Biztonsági Tanács olyan reformját, amellyel ők maguk a testület állandó tagjaivá válnának. Május 16-án kezdtek köröztetni az ENSZ közgyűlésében egy ilyen értelmű határozati javaslatot, majd Fischer washingtoni tárgyalásaival egyidejűleg úgy módosították azt, hogy az új állandó BT-tagok 15 évig még nem rendelkeznének vétójoggal - hátha így a jelenlegi öt vétójogosnak elfogadhatóbb a csomag, amelyről még júniusban kell szavazni. A G4 szeptemberig reméli megejteni azt a még két közgyűlési szavazást, amely az alapokmány módosításához kell.
Kína már bejelentette, hogy számára a japán BT-tagság elfogadhatatlan; így újabb programponttal bővül a kínai-amerikai és a kínai-japán nézeteltérések témakatalógusa. Amerikai szemszögből ugyanakkor Berlin tagsága esetében helyesebb lenne a mai német kancellárról, semmint Németországról beszélni. Washington nehezen felejti el Gerhard Schrödernek az iraki ügyben tanúsított magatartását, s nagyon valószínű, hogy amit a bukásra álló jelenlegi kormánytól megtagad, azt majd tálcán nyújtja Angela Merkernek, nyilván egynémely viszontszolgáltatás fejében. (SzH)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.