A munkaügyi miniszternél lobbizik a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége. A legnagyobb piaci szereplőket tömörítő érdekképviselet saját piacának fehérítését tűzte ki célul, vállalva, hogy ezzel a tagok működése is górcső alá kerül. Tapasztalataik és a statisztika is azt bizonyítja, hogy feketéllik a kölcsönzés. Míg a szövetség úgy tudja, hogy idehaza 275 cég foglalkozik munkaerő-kölcsönzéssel, addig a Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint ez a szám 505.
Most a munkaügyi kirendeltségeken dolgozók ellenőrzik az engedélyeket, és vonják be azokat, ha nem stimmel valami a kölcsönző cég működése körül. Ugyanezek a munkatársak felelnek egy-egy település foglalkoztatási helyzetéért. A kirendeltségek cinkossá válnak, ha hallgatnak a szabálytalanságokról, ám nem érdekük "megsérteni" a térség munkaerőpiacának urait, nagyfoglalkoztatóit. Az érdekszövetség csak akkor robban fel, ha a szankcionálás átkerül a munkaügyi felügyelőkhöz.
Bár Magyarország foglalkoztatási rátája alatta marad az uniós átlagnak, a kikölcsönzöttek számát tekintve magasabb. Az unióban naponta egymillió ember jut ideiglenes álláshoz, ez a teljes munkaerőpiac egy százaléka. Itthon a kölcsönmunkások aránya a foglalkoztatottakon belül 1,4 százalék. Ha a másik atipikus és rugalmas foglalkoztatást, a távmunkát nézzük - bár a távmunkások kevesebben vannak -, közel nyolcszázmillió forint segíti az idén a foglalkoztatást. Épp ezért érthető, ha a kölcsönzők is kedvezményeket akarnak kicsikarni a kormánytól, amely július végére ígéri az új szabályzók elkészültét. A szövetség például azt szorgalmazza, hogy a foglalkoztatáspolitikai kedvezményeket a kölcsönzöttek után is igénybe lehessen venni.
Becslések szerint néhány év múlva a termelésben 50, a kereskedelemben 20-30, a mobilkommunikáció terén pedig a dolgozók öt százaléka lehet kölcsönzött. Ehhez azonban teljesülnie kell a munkaadók egyre gyakrabban felmerülő igényének teljesülésére, az "életközelibb" munkajogra.
A kormány "most vagy soha" alapon bebizonyíthatja, képes-e olyan módosításokat hozni a jogalkotás során, amely egyszerre fehéríti a munkaerő-kölcsönzést, ám rugalmasságát és így a foglalkoztatásbővülés egyik eszközét nem veszélyezteti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.