Bár kevesen tudják, de már most is be lehet jegyeztetni oltalmat számítógéppel létrehozott találmányokra Magyarországon és az Európai Szabadalmi Hivatalnál (EPO) egyaránt. A jelenlegi tervezet legfőbb hozadéka ezért az lenne, hogy uniós szinten egységesítené a szabályozást, mivel az EPO nem EU-intézmény.
A jogszabály körül folyó heves viták inkább érzelmi, semmint szakmai érveken alapultak. A szabad forráskódú szoftverek felhasználói többször tiltakoztak az irányelvtervezet ellen itthon, Brüsszelben és Európa más fővárosaiban is. A jelenleginél jobb szövegtervezettel azonban senki sem tudott előállni.
Csak olaj volt a tűzre, amikor a sokak által "főgonosznak" tekintett Microsoft bejelentette, hogy szabadalmi oltalmat kíván bejegyeztetni a dupla klikkelésre. Azt azonban látni kell, hogy míg az Egyesült Államok szabadalmi törvénye szerint szinte minden ötlet levédhető, az Európai Unió sokkal szigorúbb keretek közé szorítaná az oltalmakat. A számítógéppel megvalósított találmányok szabadalmaztathatóságáról szóló irányelvtervezet értelmében a komputeres találmány csak akkor kaphat szabadalmi oltalmat, ha olyan műszaki hozzájárulást tartalmaz, amely az adott terület ismerői számára nem nyilvánvaló. Nem engedélyeznék tehát számítógépes programok, algoritmusok és üzleti módszerek alkalmazhatóságát.
A multinacionális vállalatok teljes mellszélességgel kiállnak a tervezet mellett. A kis- és középvállalkozások azonban már megosztottabbak a kérdést illetően. Több kísérlet is történt arra, hogy felmérjék, milyen hatásai lehetnek az irányelvtervezetnek a magyarországi kkv-kra. Az eredmények, vagyis az eredménytelenség azonban lesújtó. A következtetés lényegében minden esetben azonos volt: a magyar kkv-k viszonylag kis hányada hallott a jogszabálytervezetről, és még kevesebben vannak azok, akik ismerik annak tartalmát. Bár a várakozások eltérőek, a tájékozottabb vállalkozók válaszaiból az derül ki, hogy a kkv-k körében alig lesz számottevő gazdasági hatása az irányelvtervezetnek.
De valljuk be, másodlagos, hogy milyen hatással van a jogszabálytervezet a kicsikre, a nagyvállalati lobbi ugyanis újra és újra felülkerekedik. Jól mutatja ezt az Európai Parlament hirtelen megváltozott álláspontja. A korábban hevesen tiltakozó EP-képviselők mára már elcsendesedtek, és a jogi bizottság a múlt héten a módosító indítványok döntő többségét lesöpörte az asztalról. Az EP és a versenyképességi tanács heves vitái miatt egy éve még úgy tűnt, hogy semmi sem lesz az irányelvtervezetből, az EP meghátrálása után azonban az körvonalazódik, kézzelfogható közelségbe került annak elfogadása.
A várható gazdasági hatások tehát még mindig nem láthatók tisztán. A döntéshozók és a nagyvállalatok vezetőinek szemei előtt egy innovatív, a kutatás-fejlesztésbe egyre többet invesztáló Európai Unió lebeg. A számítógéppel megvalósított találmányok szabadalmaztathatóságáról szóló irányelv elfogadása azonban mindehhez kevés lesz. Számos ösztönzőt kell még kialakítani a k+f-kiadások növelésére és a kutatók elvándorlásának megállítására.
Annyi haszna azonban lehet a hónapok óta tartó vitának, hogy ráirányítja a figyelmet a komputerrel létrehozott találmányok szabadalmaztathatóságára. Mert annak ellenére, hogy a találmányok döntő többségét ma már számítógépekkel valósítják meg, Európa-szerte rendkívül alacsony még az ilyen jellegű oltalmak aránya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.