BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

VG-körkérdés a kormány panelprogramjáról

Az üzleti lehetőségek bővülését, a munkaalkalmak megszaporodását, azaz a szakma megerősödését várják az építőipar szereplői a panelprogram felgyorsításától. Az elérhető energiamegtakarítás egy erőmű éves termelésével vetekszik. A lakosság abban bízhat, hogy a felfrissített, korszerűsített lakótelepeken kisebb lesz a fűtésszámla, javul az élet minősége, s várhatóan ugrásszerűen megnő a lakások forgalmi értéke.
2005.06.03., péntek 00:00

Nagy János / Az ÉVOSZ ügyvezető igazgatója

Lendület a cégeknek

"Minden munkalehetőségnek örülünk, ezért is nagyon várjuk már a panelrekonstrukciós program részleteit. Azzal számolunk, hogy a felújításokhoz nyújtott állami segítség s leginkább a kedvezményes hitellehetőség révén lendületet kaphatnak az építőipari és építőanyag-ipari vállalkozások. A tömeges rekonstrukciók óriásira növelhetik az igényeket jó pár termék és szakember iránt, így jelentős feladathoz juthatnak például a nyílászárókat, árnyékolókat, burkolati anyagokat, hőszigetelőket, épületgépészeti berendezéseket előállító cégek s a kivitelezők. Átképző és továbbképző kurzusokat szervezünk, hogy a vállalkozók a legkorszerűbb műszaki, technológiai ismeretek birtokában vághassanak bele az új feladatokba. Ám annak is örülnénk, ha a lendület nem állna meg a lakótelepeknél, hanem a leromlott belvárosi városrészekre is kiterjedhetne."

Héder János / A Rockwool Hungary Kft. alkalmazástechnikai vezetője

Kevesebb is elég

"Kevesebb is elég! A régebben úton-útfélen ismételgetett szlogennel ma már alig találkozunk, pedig aktuálisabb, mint valaha. Az ország primer energiafelhasználásának több mint 40 százaléka földgáz, ennek is legalább a felét fűtésre fordítjuk. A csapnivaló energiahatékonyságú épületállomány kétszer annyi energiát fogyaszt, mint kellene, vagy fordítva: a megfelelően hőszigetelt, korszerű nyílászárókkal és épületgépészettel szerelt épületek teljes energiafelhasználásunk több mint tíz százalékát takarítanák meg. Legjobb költséghatékonysággal az iparosított építési módszerrel épített házak energiahatékonysága növelhető, ezért csak üdvözölhetjük az új panelprogramot. Ám az azért elgondolkodtató, hogy a földgáz után 15 százalékos áfát fizetünk, míg bármilyen, energiahatékonyságot növelő szolgáltatás vagy termék után 25-öt kell kipengetnünk."

Leitner József / A Lakás- és Építésügyi Hivatal elnökhelyettese

Komplex beruházás

"Jelentős energiamegtakarítás érhető el azoknál a lakásoknál, amelyeknél elvégzik a korszerűsítési munkálatokat, éppen ezért a lakótelepeken élőknek érdemes megfontolniuk, hogy belevágjanak a felújításba. Évente a fűtési és melegvíz-költségek 15-30 százalékát spórolhatják meg, attól függően, hogy mennyire komplex beruházást végeztetnek el. Arról nem is beszélve, hogy ugrásszerűen javulhat a panellakók életminősége, s jócskán megnő a lakótelepi lakások forgalmi értéke. Mindennek a környezetvédelmi hatása sem lebecsülendő, hiszen egy erőmű termelésével egyenértékű, ha akár csak 1-2 százalékkal is csökken a lakossági energiafelhasználás. Az építőipar is a panelrekonstrukciós program nyertesei között lesz: egy lakás felújítása, az építőanyagok, nyílászárók, hőszigetelők legyártása, szállítása, beszerelése legalább 500 órányi munkalehetőséget teremt."

Farkas Tamás / A Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetségének elnöke

Kétségbeejtő állapot

"Gazdasági és társadalmi szempontból egyaránt létkérdésnek tartom, hogy végre meginduljon széles körben és a jelenleginél jóval nagyobb ütemben a panelépületek rekonstrukciója. A lakótelepi lakások korszerűsítésében 10-15 éves lemaradások vannak: a zömmel 1965-75 között épült házak állaga többnyire kétségbeejtő, műszaki állapotuk elavult, fűtési rendszerük korszerűtlen, gépészeti berendezéseik leromlottak. A tervezett kormányzati lépések között különösen üdvözlendő, hogy a pályázati pénzek elnyeréséhez szükséges saját erő megteremtéséhez kedvező hitelkonstrukciót dolgoznak ki. Ez azért is fontos intézkedés, mert jelenleg hátrányos helyzetben vannak a forráshiányos önkormányzatok, illetve lakásszövetkezetek, hiszen önerő híján gyakran nem tudnak élni a pályázati lehetőségekkel. Bár még kérdés, mi lesz a biztosítéka a felvett hitelnek."

Dióssy László / A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke

Elodázhatatlan feladatok

"Nyomasztó gond a lakótelepek helyzete, a legutóbbi állagfelmérés is azt igazolta, hogy a panelépületek rendkívül siralmas állapotban vannak. Elodázhatatlan a fűtési rendszerek korszerűsítése, a nyílászárók kicserélése, ezért is örülünk annak, hogy eltökélt kormányzati szándék a panelrekonstrukciós program felgyorsítása. A panelpályázat a jelenlegi feltételek mellett keveseknek jelent igazi segítséget, mert a többség képtelen a szükséges saját forrást előteremteni. Csak egy olyan hitelkonstrukció hozhat fordulatot az ügyben, amely nem jelent túlzott terhet a lakosság számára. Azt is üdvözöljük, hogy a házak korszerűsítése mellett a teljes lakókörnyezet megújítására, például zöldfelületek karbantartására, játszóterek kialakítására is indulnak programok, ez segíthet ugyanis abban, hogy komfortosabbá, lakhatóbbá barátságosabbá váljanak a lakótelepek."





























-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.