BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Harc Szerbiáért

2005.12.08., csütörtök 00:00

Ilyen még nem volt. Két magyar bank pályázik egyazon szerb pénzintézetre, jelesül a Panonska Bankára. Az OTP már régóta terjeszkedik: Bulgáriában nagy falathoz jutott, megvehette az ottani OTP-t, Szlovákiában, Horvátországban közepes szereplő került a tulajdonába, Romániában egy kisebb bank, de ott is – akárcsak Ukrajnában, ahol ugyancsak tegnap jelentkezett vásárlási igénnyel – jelentősebb szerepre tör. Szerbiában szintén pályázik egy nagyobb bankra is. Többször kapott kosarat, vagy maradt le pályázaton.

Az MKB más eset. Magyarországi bank, de a német Bayerische Landesbank meghatározó tulajdona. A jelek szerint az anya azt szánja leányának, amit a Deutsche Telekom a Matávnak – azaz újabb nevén Magyar Telekomnak –: rajta keresztül akar pozíciókhoz jutni azokban az országokban – Szerbia mellett másutt is –, amelyek még nem járták végig ugyanazt az utat, amit Magyarország; a magyar szakemberek tapasztalatai legalább annyit érnek – gondolhatják –, mint a német tőke. Felmerülhet a kérdés, miért most kapcsolt nagyobb sebességre a bajor nagybank? Eddig talán lekötötte a státusváltás. Az Európai Unió ugyanis rászorította Németországot, hogy vonja meg az állami garanciákat a tartományi bankoktól, amelyek ilyen módon teljesen új helyzetbe kerültek, irányt kellett váltaniuk.

Ukrajna, Románia, Szerbia, Bulgária és a többi kisebb-nagyobb feltörekvő ország természetes vadászterülete a terjeszkedni kívánó bankoknak, és jó vétel és üzletpolitika esetén tetemes profittal kecsegtetnek. Csakhogy ezt más pénzintézetek is tudják, és csillagászati magasságokba srófolják fel az egyes hitelintézetek árát. A Bayerische Landesbank az MKB köntösében jelentkezik, de a többi, Magyarországon is jelen lévő bank, az Erstétől a Raiffeisenig, a Volksbanktól a HVB-ig ugyancsak jelen van Közép- és Dél-Európában.

Nem kétlem azonban, hogy a szám – akvizíciókkal és fúziókkal – csökkenni fog. Még nem is olyan régen a Bank Austria létrejöttét úgy ünnepelték, mint ravasz húzást az osztrák bankrendszer önállóságának megőrzésére. Aztán a HVB megvette a Bank Austriát. Az óriásbank már tényleg megáll a talpán – lehetett gondolni, amíg meglepetésszerűen nem teremtett új helyzetet az olasz UniCredito azzal, hogy gyakorlatilag beolvasztotta az HVB-t. Nem mindegy, hogy a nagy banki konglomerátumokban kinek mekkora lesz a befolyása. Ez is tétje a mostani terjeszkedésnek.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.