Több nagy jelentőségű adat is napvilágot látott a múlt héten, és a meglepetések sem hiányoztak. Itt van mindjárt a GDP-növekedés, amely tavaly az utolsó negyedévben várakozások alatti volt. A 4,1 százalékos bővülés még így sem tekinthető rossznak, de régiós összevetésben, és az előző negyedévek 4,5 százalékos dinamikáját tekintve elmondhatjuk: lehetne jobb is. Mentségül csak az szolgál, hogy a negyedéves változást kifejező (így a bázishatásoktól némileg kevésbé befolyásolt) indexeket nézve megállapítható: a magyar gazdaság két és fél éve nem lépett ki a 0,9–1,2 százalékos növekedési tartományból. További mentőöv, hogy a gyorsbecslés még törvényszerűen pontatlan, másfél hét múlva megbízhatóbb számok állnak majd rendelkezésre. (A Pénzügyminisztérium meggyőződése, hogy az magasabb lesz.)
A vártnál kisebb mértékben érvényesült az árakban az áfa-csökkentés hatása – derül ki a januári inflációs adatokból. A fogyasztói árindex ugyan így is 0,6 százalékponttal esett decemberről, és a 2,7 százalékos éves drágulási ütem gyakorlatilag történelmi mélypontot jelent, de a piaci előrejelzések ennél jóval optimistábbak voltak: 2,4 százalékos áremelkedési ütemet jósoltak. A maginfláció szintén sosem látott mélypontra, 0,5 százalékra süllyedt. A teljes megfigyelt termékkör áralakulását vizsgálva megállapítható, hogy az adóváltozások éppen semlegesítették az év első hónapján esedékes átárazási döntéseket.
Aggasztóan magas költségvetési hiányt prognosztizál a PM februárra, ennek ellenére állítja: minden rendben van. A tárca erre a hónapra 298 milliárd forintos deficitet jelzett előre tegnapi tájékoztatóján, miközben tavalyelőtt 123, a múlt évben pedig 196 milliárdos hiány keletkezett a büdzsében ugyanezen időszak alatt. Az egész éves előirányzat 1545 milliárd forint. Nem árt azonban némiképp óvatosan kezelni a számot. Könnyen elképzelhető, hogy folytatódik a korábbi hónapok koreográfiája, vagyis a PM a hónap közepén közzéteszi ugyanarra a hónapra vonatkozó prognózisát, ám a tényleges adat annál kedvezőbb lesz. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.