Szinte egyetlen hét sem telt el az elmúlt fél évben idehaza anélkül, hogy ne jelentettek volna be bioüzemanyagok előállításával kapcsolatos beruházási tervet. Dől a pénz a bioetanol- és biodízelüzemek építésébe, miközben a nemzetközi hírügynökségektől arról tájékoztatnak, hogy Nyugat-Európában szárnyal a kereslet a zöldüzemanyagok iránt. A kép már-már rózsaszín, hiszen minden azt sugallja, hogy a biztos piacnak köszönhetően hamarosan a magyar agrárium is hosszú időre elfeledheti túltermelési gondjait.
Ennek ellenére még a rendszeres kenyérfogyasztóknak, csip- és szotyievőknek is korai azon aggódni, marad-e elegendő mezőgazdasági termény az országban ahhoz, hogy az élelmiszer-ellátás biztonsága ne sérüljön. Ugyanis a bioüzemanyag-gyártás ma még a kőolajár szárnyalása ellenére is drágább, mint a benzin vagy a gázolaj előállítása. A gazdaságosság javítására újabb és újabb fejlesztések indulnak, ám a fosszilis és a növényi alapanyagú üzemanyagok előállítási költségében fennálló különbség egyelőre alig csökken. Hiába nő féktelenül a kőolaj ára, ha a bioüzemanyag-gyártó részére beszállító gazdának egyre többe kerül megtölteni hagyományos gázolajjal a traktora tankját ahhoz, hogy learathassa a bioetanol vagy biodízel előállításához szükséges terményeket.
A jó bizniszre az a biztosíték, hogy a benzinnél 2007 közepétől, a gázolajnál pedig 2008 elejétől magasabb jövedéki adót kell fizetni mindazon üzemanyagok után, amelyekben a biokomponensek aránya nem éri el a 4,4 százalékot, s többé-kevésbé hasonló szabályozások vannak érvényben szerte Nyugat-Európában. Tehát környezettudatos polgárokként örüljünk a bioüzemanyagok gyors terjedésének, ám ne feledkezzünk meg arról, hogy ezeknek a termékeknek a piaca ma még az adókedvezmények formájában megjelenő állami támogatáson hízik, miközben a termelési lehetőségek hosszú távon nagyon is korlátozottak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.