Az Európai Unió által közölt, vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó hazai GDP az EU-átlag 62 százaléka. A statisztikák szerint a hazai egy főre eső teljes energiafelhasználás az utóbbi években nem egészen a kétharmada volt az unió átlagának, míg a legfontosabbnak tekintett mutató, a villamos energia vonatkozásában az egy főre jutó nettó felhasználás mintegy 3400 kWh/év, miközben az EU átlaga 5800 kWh/év. Ez Európában a legalacsonyabbak egyike. Figyelembe véve hazánk földrajzi helyzetét és éghajlati adottságait, nagy biztonsággal állítható, hogy gazdasági fejlettségünkhöz képest az egységnyi GDP-re jutó energiafelhasználás az EU átlaga körül van, vagy legfeljebb néhány százalékkal lehet magasabb. Külön hangsúlyozandó, hogy a magyar gazdaság ma 15 százalékkal kevesebb energiát használ, mint a nyolcvanas évek végén, miközben a GDP mintegy 40 százalékkal növekedett. A reális helyzetértékelés nagyon fontos, mert az erőltetett energiacsökkentés a többi, ugyancsak nagyon fontos növekedési tényező – például a beruházások, a munkaerő – pazarló felhasználását okozhatja.
Ami viszont lényeges, hogy nagyon élesen külön kell választani a naturáliában mért energiafelhasználást a pénzben kifejezett energiaköltségektől. Az elmúlt másfél évtizedben ugyanis az infláció átlagosan tízszeres áremelkedést hozott, a meghatározó energiahordozók esetében azonban a drágulás tizenhétszeres volt, de például a PB-gáz ára mintegy ötvenszeresére nőtt. A gazdasági fejlettségünknek, illetve az EU-átlagnak többé-kevésbé megfelelő energiafelhasználás ellenére tehát – az átlagos inflációt jóval meghaladó energiaár-emelés miatt – az üzleti szférában, de különösen a lakosság kiadásaiban az energiaköltségek jóval magasabbak, mint a fejlett országokban. A lakosság kiadásaiban a háztartáshoz kapcsolódó közvetlen energiaköltség átlagosan 9 százalék körül van, ez közel kétszerese a fejlett országokénak.
A naturális és az értékmutatók megkülönböztetése perdöntő a jövőt alakító energiapolitikai célok és törekvések kijelölésénél. Nem azt állítom, hogy a magyar gazdaságban nincsen további ésszerű energiatakarékossági lehetőség. Sőt, az energiaszektor modernizációja révén, de a felhasználói szférában is számtalan lehetőség adódik a pazarló felhasználás megszüntetésére. Ebben a tekintetben a tényleges nemzetgazdasági ráfordításokat tükröző árak érvényesítése semmi mással nem helyettesíthető fontosságú.
Az energiafelhasználás radikális csökkentése adott fejlettségi szinten csak erősen korlátozott mértékben lehetséges, sőt a jövőbeni növekedése aligha állítható meg. Az igazi gazdaságpolitikai kérdés az, hogy érdemben tudjuk-e az árakat befolyásoló külső és belső költségeket mérsékelni. Elfogulatlan értékelés szerint az energiaárak csökkentésében a hazai gazdaságpolitikának csak nagyon szerény lehetőségei vannak. Egyrészt mert a meghatározó energiahordozók közel 80 százaléka importból származik, itt az árak külső adottságként jelennek meg, másrészt a hazai energiaforrások rendkívül szűkösek, komparatív előnyt csak néhány nem jelentős energiaforrás esetében remélhetünk. Az egyetlen érdemleges költségcsökkentési lehetőség a vezetékes energiahordozók olyan piaci modelljének az érvényesítése, amely a verseny kibontakoztatásával, a monopolpozíciók leépítésével, a hatósági árak száműzésével stb. megteremtheti mind a szolgáltató, mind a felhasználó érdekeit érvényesítő piaci működés lehetőségét. Ez a költségek szerény mértékű csökkenését hozhatja. Mert világosan látni kell, hogy a fenyegető energiacsapda az energiaszektor oldaláról csak enyhíthető, de nem hárítható el. Az üzleti szféra és a lakosság energiaköltségeinek elviselhetősége megkerülhetetlenül a vállalatok hatékonyságának és a lakosság jövedelmi színvonalának jelentős növekedésén múlik.
A szerző a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.