Most éppen közel másfél milliárd dollár a tét. December 14-én a lengyel PKN Orlen ennyiért vette meg – vagy inkább orozta el az orosz vevőjelöltek elől – a litván Mazeikiu Nafta 53,7 százalékát a régi Jukosz-részvényesek Hollandiában bejegyzett leányvállalatától, a Yukos Internationaltől. A térség egyetlen kőolaj-feldolgozójának többségi részvénycsomagjáért fizetett összegnek egy amszterdami bíróság letéti számlájára kellett volna kerülnie. A 2006 tavaszán született hollandiai ítélet értelmében az összeg kétharmada az eladót, vagyis a Hodorkovszkij-kör pénzügyeit bonyolító Menatep csoport Moravel Investment Ltd. nevű leányvállalatát illeti. Egyharmadát pedig az orosz Rosznyefty kapja.
Hogy miért, ahhoz fel kell idéznünk egy 2004. decemberi történetet. Az orosz hatóságok a Jukosz 2000. évi adótartozásának fejében ekkor elárverezték a mamutcég termelésének 62 százalékát adó Juganszk telephelyet. Az árverést annak ellenére megtartották, hogy egy houstoni bíróság – az amerikai csődtörvénynek az egész világra vonatkozó 11. paragrafusa alapján a négymilliárd dollár értékű Jukosz-részvényt birtokló amerikai állampolgárok érdekeire hivatkozva – ezt megtiltotta.
A Juganszk becsült értéke feléért, 9,5 milliárd dollárért lett egy tveri kocsma címén akkor két hete alapított orosz cégé. Az új tulajdonos három héttel később, csődöt jelentve, átjátszotta a Szergej Bogancsikov és Ivan Szecsin – Putyin elnök bizalmas munkatársa – által irányított Rosznyeftynek.
A világpiacon üstökösként feltörő – tőzsdére lépésével tavaly nyáron hatalmas tőkeinjekciót kapott – Rosznyefty számára időközben teherré vált „az ebül szerzett jószág”. Főleg, mert az orosz adóhivatal a jelenlegi menedzsmenttől követeli a korábbi tulajdonos regnálása alatt felhalmozott, csaknem félmilliárd dollár adóhátralékot. Ezt az összeget a Rosznyefty vezetői – amerikai és holland bíróságok ítélete nyomán – a volt menedzsmentnél maradt vagyonrészekből akarják megkapni, hogy befizethessék az orosz államkincstárnak.
Egyelőre nem sok eredménynyel. Egyrészt, mert a tengeri kígyóként húzódó Jukosz-ügyben váratlanul megszületett az első oroszországi döntés a régi tulajdonosok javára. A Moszkvai Ipari és Kereskedelmi Kamara keretében tevékenykedő nemzetközi kereskedelmi döntőbizottság a volt Hodorkovszkij-érdekeltségeket képviselő Yukos Capitalnek ítélte az előbb említett félmilliárd dollár feletti rendelkezés jogát. A Rosznyefty vezetői most felülvizsgálati kérelemmel próbálkoznak. Erre azonban, a Jukosz ellen Oroszországban indított többi eljárással szemben, kevés az esélyük. A moszkvai gazdasági lapok szerint már csak azért is, mert a döntőbizottság köztudomásúan alapos megfontolás után hozza meg határozatait, és még nem volt rá példa, hogy ezeket bírósági úton megváltoztassák.
Másrészt azért kevés az esélye a Rosznyeftynek a tekintélyes summa megszerzésére, mert az nincs meg. Legalábbis az amszterdami bíróság letéti számláján nincs, ahonnan Szecsinéknek joga lenne lehívni. A lengyel vevő ugyanis nem Hollandiába, hanem a Yukos Internationalnek a helyi SEB Vilniaus Bankas nevű pénzintézetben vezetett számlájára utalta a vételárat. Az oroszországi szaksajtó tényfeltáró újságírói megpróbálták kideríteni, elkerült-e onnan a pénz, és hová. A litván pénzintézet vezetője megerősítette, hogy az összeget már továbbutalták. Ám a banktitokra hivatkozva nem volt hajlandó megmondani, hogy hová.
A tranzakció egybeesett egy másik figyelemre méltó fejleménnyel. A Mazeikiu Naftának a litván kormány által birtokolt 30,66 százalékos részvénycsomagját néhány nappal a Yukos International tulajdonrészének megvétele után szintén megvásárolta a lengyel PKN Orlen, amely így a balti térség egyetlen kőolaj-feldolgozó üzemének 84,4 százalékával rendelkezik. Komoly gazdasági és politikai presztízsveszteség ez az orosz energetikai szféra számára, amelynek a világ több kontinensén megállíthatatlan, agresszív terjeszkedése idáig már-már a második világháború utáni szovjet területi expanzió lendületére emlékeztetett.
Nem is ez az egyetlen kínos kudarc az elmúlt hetekben. A Kreml komoly reményeket fűzött például a Burgasz– Alekszandropulosz kőolajvezeték megépítéséhez, amely az oroszországi és a Kaszpi-tengeri szállítások számára alternatívát teremtett volna a Boszporuszon és a Dardanellákon keresztül haladó – a török hatóságok szerint már csúcsra járatott – útvonalnak. A bolgár–orosz– görög konzorcium évtizedes tervét azonban 2005 óta a földkisajátítási gondokra hivatkozó Szófia miatt újra és újra elhalasztották. Nem segítette a kedvező döntést a Rosznyefty szakmai vezetője, a projekt százszázalékos (!) orosz tulajdona mellett kardoskodó Szergej Bogdancsikov erőszakos fellépése sem. Igaz, Putyin elnök mind a bolgár, mind a görög politikai döntéshozókat a Rosznyefty mellé állította, sőt, éves sajtóértekezletén nemrég külön is sürgette a projektet. Mire azonban – február első napjaiban – a felek aláírták a vezeték építéséről szóló szerződést, már késő volt. A Bulgáriára huzamosabb ideje óriási nyomást gyakorló amerikaiak január 31-én megkötötték a megállapodást egy ugyancsak Burgaszból induló, de Macedónián és Albánián keresztül az Adriai-tenger felé tartó útvonal létrehozásáról. Szakemberek szerint kizárt, hogy Burgasz két ilyen terminált ki tud szolgálni.
Az orosz energetika előrenyomulását tehát 2007-ben néhány kínos kudarc állította meg. Méghozzá geopolitikailag olyan érzékeny területeken, mint Bulgária, a balti államok, illetve az amerikai katonai terjeszkedés terrénumául szolgáló és Moszkvában ma már csak ezért is első számú politikai ellenfélnek tekintett Lengyelország.
A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.