Sokaknak nem sikerült, mert a benzinkutak még nem árultak ilyet, az internetes vásárlás meg akadozva működött. A hiába próbálkozók így azt gondolhatták, ha nem lehet venni, akkor büntetni sem lehet. Sem nem etikus, sem nem jogos.
Azóta kiderült: büntetés tényleg nem lesz, ha személyesen megvásárolják a kijelölt néhány helyen az éves matricát, ám a szolgáltatási díjat meg kell fizetni. Ez 1470 forint. Ügyes, nem? Valami ilyesmi történt a viccbeli emberrel is, aki kólát akart venni az automatából. Bedobja a pénzt, megnyomja a gombot, nem kap semmit. Még egyszer bedob pénzt, újra semmi. Ügyes, nagyon ügyes – csettint elismerően a pénzszerzés eme sajátos módszerére utalva.
Más kérdés – de azért e témához tartozik –, hogy jó megoldást választott-e a kormány a költségvetés bevételének növelésére? Európában a legdrágábbak közé tartozik a magyar éves autópálya-matrica. Ez biztosan sokakat elrettentett a vásárlástól. Így az éves díjat fizetők számát nagy valószínűséggel úgyis növelni lehetett volna, ha az éves matrica árát jelentősen csökkentik, s ezzel párhuzamosan akár a tíznapos, havi matricáét drasztikusan növelik.
Emellett jöhetett volna még az egy megyére kiterjedő, kedvezményes megoldás is. Mivel a külföldi turisták általában rövidebb ideig vannak az országban, a kedvezményes lehetőségeket leginkább az itt lakók élvezhették volna. Ez EU-konform megoldás. Sokan állítják, e módszerrel összességében több lehetne a bevétel, mint az aránytalanul és ésszerűtlenül kiterjesztett fizetős utakkal. Ráadásul most sokan érzik úgy, újabb sarcot vetettek ki rájuk, és abszurd, ésszerűtlen helyzetek is adódnak: korábban kiszorították a belső városrészekből a nagy bevásárlóközpontokat, most az odavezető utakat fizetőssé teszik. Vagy ez is az ügyes pénzügyi manőverek körébe tartozik?
Mostanában a vasárnapi boltbezárás is lázban tartja az embereket. Valamennyire érthető, hogy a vasárnapi munkát vissza akarja szorítani a kormány. A kérdés csak az, hogy miért nem úgy teszi, hogy az a többségnek jó legyen? Nagy valószínűséggel a dolgozók jó része önként vállalná az extra műszakot, ha ezért extra pótlékot kapna... Ezzel két legyet üthetne a kormány egy csapásra: emeltetné a kereskedelmi dolgozók jövedelmét és megmaradna a vasárnapi bevásárlás kényelme is. Ha ugyanis egy kormánytag elmenne vasárnap a bevásárlóközpontokba, azt láthatná, nyüzsögnek az emberek: sokan talán csak nézelődnek, a nagyobb értékű cikkek kiválasztására azonban a hétvége a legalkalmasabb időpont.
A hétközi munka ugyanis sokaknál napi nyolc óránál többet jelent – nem csak a miniszterelnöki hivatalban –, így szinte az egyedüli lehetőség a hétvége, néha az éjszakai órák. Márciustól mindkettőnek vége. Marad minderre a szombat, a tömeg, az ideges kapkodás. Ez lenne a kor igényeinek megfelelő megoldás? Ha a multinacionális kereskedelmi cégek kiszorítása a cél, az esetleg sikerülhet. Csak túl nagy lesz az ára.
A vásárlók mindenképpen rosszul járnak, de a gazdaságnak sem tesz jót e változás. Több országban most éppen enyhíteni próbálnak a szigorú nyitvatartási szabályokon. Mindenki megpróbálja valahogy élénkíteni a gazdaságot. Akár úgy is, hogy rugalmasabb nyitvatartási szabályozással ösztönzik a belső fogyasztást, a vásárlásokat. Magyarországon tavaly a GDP már több mint 3 százalékkal növekedett. Ez olyan sok és olyan stabil, hogy már be is húzhatjuk a fékeket?
A vasárnapi nyitva tartás, vagy az útdíjak hirtelen bevezetése csak két példa arra, hogy a jó szándékú, ámde minden elemében végig nem gondolt ötletszerű bevezetés miként ronthatja sok millió ember közérzetét úgy, hogy közben a gazdaságnak sem tesz jót. De miért a görcsös, minden ellenérven átgázoló pánikszerű szabályozási roham? A válságnak már vége, ugye? Nem lehetne már megnyugodni, s normál működési módra kapcsolni? A gazdaságban több haszonnal járna a nyugodt, kiszámítható működési modell. Mi lenne, ha végre kipróbálnánk?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.