A legnagyobb fejlett gazdaságok vezetői ma gyűlnek össze az éves G7-csúcstalálkozón, hogy megvitassák a világot érintő kihívásokat. A napirenden lévő legtöbb kérdés – kezdve a klímaváltozással és az egyenlőtlenséggel – nagy jelentőségű a városokban élők számára, akik a világ népességének 54 százalékát teszik ki. A helyi önkormányzatok mégsem lesznek képviselve semmilyen hivatalos szinten a G7-csúcson. Ez hiba, ugyanis ha meg akarjuk oldani a világ legnagyobb problémáit, akkor a városoknak szerepet kell kapniuk az erről folyó diskurzusban.
Történelmi visszatekintésben azt látni, hogy a városok marginális szerepet töltöttek be a globális kérdések megvitatásában. Az Egyesült Államokban például a korai városokat korrupció és széthúzás jellemezte, a helyi politikához piszkos ügyek kapcsolódtak. A mostani városi központok azonban már erősebbek. A 21. századi városok eltökéltsége, hogy a saját érdekeiknek megfelelően fognak fellépni, 2017 végén egyértelművé vált, amikor több mint 50 amerikai polgármester kötelezettséget vállalt arra, hogy teljesíti a 2015-ös párizsi klímamegállapodás előírásait, amivel kihívást intéztek Donald Trump amerikai elnöknek a megállapodásból történő kilépésre vonatkozó döntése ellen.
Ezen a héten Montreal és a világ 10 ezer városának vezetői hasonló üzenetet juttatnak el a G7-eknek. Egy deklarációt mutatnak be, amely a találkozó fő témáival kapcsolatos városi önkormányzati álláspontokat tartalmazza, és arra sürgeti a kormányokat, hogy szorosabban működjenek együtt a helyi kormányzati partnerekkel. A G7-csúcs először kap ilyen követeléseket, ilyen formában. A cél az, hogy ez megszokott renddé váljon.
Bár nem kaptak helyet a G7 tárgyalóasztalainál, a világ megapoliszai közül sok város már azon dolgozik, hogy egy progresszívebb, inkluzívabb és fenntarthatóbb jövőt alakítson ki. A városi vezetők globális szinten ismertetik meg céljaikat, gyakran a nemzeti célkitűzésektől függetlenül. A kis- és közepes méretű városok is erősítik nemzetközi profiljukat. Az „okos” és „ellenálló” városi tervezésbe történő befektetésekkel a különböző helyi önkormányzatok – a franciaországi Bordeaux-tól a brazíliai Curitibáig – erősítik saját brandjüket, illetve szakembereket, beruházásokat és cégeket vonzanak magukhoz szerte a világból.
Jane Jacobs amerikai-kanadai író és városi aktivista szerint a városok a nemzeti jólét valódi motorjai. A városok az innováció, a kereskedelem révén erősítik a növekedést. Továbbá a városi szolgáltatások érhetők el az ott élők számára, mint egy állami segély.
Természetesen a jelenkor városai sok kihívással néznek szembe. Ahogy a városi területek növekednek, a városok vezetői rákényszerülnek arra, hogy megváltoztassák a tervezés módját. A szűkülő költségvetések mellett a városi önkormányzatok távolodnak a túlzottan bürokratikus megoldásoktól egy olyan modell felé, amelyben a vállalkozószellem minél erősebb érvényesülését bátorítják. Ahogy azt Rahm Emanuel chicagói polgármester megjegyezte májusban, ez sok város számára pozitív fejlemény, lehetővé teszi, hogy a mobilitás, a munka, a lakhatás, az energetika, az oktatás és az egészségügy jövőjének tesztelési területévé váljanak.
Rahm Emanuel New Yorkban azt mondta polgármestertársainak, hogy húsz év múlva fordulóponthoz fogunk érni: „A nemzetállam visszaszorulóban lesz, és a Szingapúr típusú városállamok lesznek a kulturális és gazdasági tevékenységek fő előmozdítói.” Természetesen nem minden város rendelkezik olyan erőforrásokkal, befolyással, mint Chicago vagy Szingapúr. Ám bármelyik város vezetője felismerheti annak fontosságát, hogy városa a változások frontvonalában legyen.
A nemzeti kormányok minden nagyobb kérdésben kudarcot vallanak a megoldások biztosításában, miközben a városi vezetők továbbra is élvezik a köz bizalmát. A Centre for Political Research at Sciences Po 2017-es felmérése szerint a francia felnőttek 64 százaléka úgy véli, hogy saját polgármestere keményebben dolgozik a mindennapos problémák megoldásán, mint a központi kormányzat. Semmi kétség, hogy sok más helyen is hasonlóan gondolkodnak.
A mostani kedvező időpont arra, hogy a városi vezetők globális szereplőkké váljanak. Amikor olyan csúcstalálkozókat tartanak a világ legsúlyosabb kihívásainak megvitatására, mint a mostani G7-csúcs, akkor azoknak is a tárgyalóasztalnál kell lenniük, akik a legközelebb vannak ezekhez a kihívásokhoz, és akiknek valószínűleg a legjobb elképzeléseik vannak arra, hogy miként lehet ezeket a problémákat megoldani.
Copyright: Project Syndicate, 2018
www.project-syndicate.org
Sébastien Turbot,
a NewCities Foundation
ügyvezető
igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.