Manapság sok szó esik a családok szerepéről, családformákról, demográfiai viszonyokról. A legtöbbünknek van saját, általában pozitív élménye a családról, hiszen a gyermekkor biztonságát és a felnőttkori legszorosabb kapcsolatokat jelenti. Ugyanakkor tudjuk, hogy nincs „átlagos” család. Az, hogy ki milyen együttélési formát tekint családnak, eltérő lehet, de leszögezhetjük, hogy a családokban dől el az ország demográfiai és társadalmi jövője, hiszen ott kezdődik a gyermekek szocializációja, az ottani minták mind a szellemi, mind az érzelmi fejlődésre meghatározó módon hatnak.
Az Európában hat-hét évtizede kirajzolódó demográfiai jellemzőket – a házasságok stabilitásának gyengülését, az élettársi kapcsolatok tömeges elterjedését, az egyedül élők számának emelkedését, a tartósan a reprodukciós szint alatti termékenységet – Magyarországon is évtizedek óta megfigyelhetjük. A házasságkötések száma négy évtized alatt a harmadára csökkent, a mélypontot jelentő 2010–11-ben évi 36 ezer házasságot kötöttek. Az ezt követő emelkedés eredményeként 2016-ban – két évtized után először – 50 ezernél több pár járult anyakönyvvezető elé. Ugyanakkor egyre elterjedtebb az élettársi együttélés, 25 év alatt meghétszereződött, 480 ezerre nőtt az élettársi kapcsolatok száma.
A háztartások átlagos nagysága csökken, mivel a többgenerációs és a sokgyermekes családok száma egyre kisebb, az egyszülősöké egyre nagyobb, az egyedülállók száma pedig gyorsan emelkedik.
A családtervezési kutatások azt mutatják, hogy Magyarországon erős a család- és gyermekközpontúság, ám a gyermekvállalási tervek nem valósulnak meg maradéktalanul. A megvalósulásuk útjában álló akadályok elhárításával azonban a családpolitika sokat tehet a kívánt gyermekek megszületéséért. Becslések szerint, ha a kívánt gyermekek valamennyien megszületnének, az éppen biztosítaná is a reprodukcióhoz szükséges termékenységi szintet. Egy folyamatosan gazdagodó családpolitikai csomag jó irányba térítheti a folyamatokat.
A családok gyermekvállalási döntései hosszú időre meghatározzák a társadalom demográfiai jellemzőit. Az elmúlt évtizedek termékenységcsökkenése következtében hosszú távú demográfiai deficit alakult ki: amennyivel kevesebb gyermek született, annyival kevesebben léptek, lépnek szülőképes korba, ezért is van szükség a születések számának még a szinten tartásához is arra, hogy családonként több gyermek szülessen. Ennek fényében az utóbbi évek családpolitikájának fontos eredménye a termékenység 1,23-ról 1,49-ra emelkedése, ennek köszönhető, hogy a születések száma a 2011. évi mélypont után annak ellenére nőtt, hogy a szülőképes korú nők száma folyamatosan csökken.
A kis létszámú születési évjáratok hatása végighullámzik az életpálya különböző szakaszain, így például kevesebben lépnek a munkaerőpiacra is. A korábbi nagyobb létszámú generációk nyugdíjba vonulása nagymértékben csökkenti a munkaerőpiacon jelen levők számát, és a fiatal belépők ezt nem tudják pótolni. A gazdaság ettől nem omlik össze, hiszen elhúzódó folyamatról beszélünk, így van lehetőség az alkalmazkodásra, ám az innovációs képesség, a termelékenység javulása még nem kompenzálja a csökkenő munkaerő-potenciált, egyebek mellett emiatt is alakult ki a fokozódó munkaerőhiány.
Azt is látjuk, hogy a nagy ellátórendszerek is kitettek a demográfiai folyamatoknak; az aktív korúak adó- és járulékbefizetéseiből finanszírozott rendszerek hosszabb távon csak komolyabb kiigazítások mellett tarthatók fenn. A mai demográfiai folyamatoknak ugyanakkor van pozitív gazdasági hatásuk is, például az egyedülállók számának emelkedése megnöveli a lakások iránti keresletet, ami hozzájárul az építőipar és az ingatlanpiac élénküléséhez.
A családok mikroszinten racionális és érzelmi alapon meghozott döntései tehát hatással vannak a makroszintű folyamatokra. Ez fordítva is igaz; a fejlett országok jelentős részében megfigyelhető demográfiai hanyatlás egyik oka a társadalombiztosítási rendszerek létrejötte, hiszen ezek megszakították a közvetlen kapcsolatot a családok gyermekszáma és az időskori biztonság között. A fogyasztói társadalom térnyerése pedig – ami a gazdasági növekedés egyik motorja – konkurenciát teremtett a gyermekvállalásnak, hiszen a családi jövedelem többfelé osztása csökkenti a vágyott fogyasztás megvalósítását.
A fejlett országok demográfiai viszonyai alapvetően hasonlók, az alacsony termékenység és az öregedő korstruktúra mindenütt meghatározó jelenség. Magyarországon hosszú ideje tart a demográfiai krízis, amit a kormányzatok időről időre népesedéspolitikai intézkedésekkel igyekeznek mérsékelni. Az 1960-as évek vége óta a gyes, az 1970-es években további népesedéspolitikai intézkedések, az 1980-as években a gyed bevezetése – mindezek a termékenység ösztönzésére voltak hivatottak. Átfogó, a különböző élethelyzetekben élőket megszólító, illetve a családok életére ható tényezőkre változatos eszközökkel reagáló csomag azonban csak a közelmúltban született.
Vukovich
Gabriella,
a Központi
Statisztikai
Hivatal elnöke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.