A járvány kitörésekor folyamatosan figyeltem a híreket, a nemzetközi elemzéseket, az aktuális térképeket, amelyek mutatták, milyen ütemben és merre terjed a vírus szerte a világban. Kísérteties volt látni, hogy a korábban készített geofúziós hálózati világtérképem mennyire egybevág a járványtérképek mintázatával. A Covid–19 ugyan nem változtatja meg a történelem menetét, de rávilágít arra, hogy globalizált világunk, amelyben minden összekapcsolódott mindennel, mennyire törékeny. A jövő egy időre megváltozott, és ennek hosszú távú hatásai is lesznek.
A Covid–19-járvány globális terjedése jelentős hatással van a világgazdaságra, a kereskedelemre és természetesen a geopolitikára is. Kizökkentette a világot a megszokott rendjéből, és új geopolitikai realitásokat teremtett. Az új korszak ugyanúgy tartogat kihívásokat, mint lehetőségeket. A koronavírus globális elterjedése arra is ráébresztette a világot, hogy a jövőben újabb járványok megjelenésével kell számolnunk.
Világhírű geopolitikai gondolkodók fogalmazták meg, hogy a járvány elterjedésével egy új világrend rajzolódik ki. Ezzel egyet is érthetünk, de nem szabad elfelejteni, hogy ennek az új (hosszú távú fenntartható növekedésre építő eurázsiai) világrendnek a kialakulása már 2013-ban elkezdődött. Akkor, amikor a technológiai cégek lettek a legjelentősebbek, átvéve az elsőbbséget más iparágaktól, valamint ekkor indult el az Egy övezet, egy út kezdeményezés, amely az eurázsiai összekapcsoltságra helyezte a hangsúlyt. Ebben az értelemben a technológiának még fontosabb szerepe lesz a jövőben.
A 21. század összekapcsolt világrendjének földrajzi térképein már egyértelműen infrastrukturális hálózatok, kereskedelmi, gazdasági, oktatási, tudományos és kulturális együttműködések rajzolódnak ki. Vagy épp repülőgép-hálózatok és utazási mintázatok, pont olyanok, mint amit a koronavírus-járvány is követett. Megszületett egy új geofúziós világrend, amely a hálózatok geopolitikáját, valamint geopolitikai hálózatát rajzolja ki, és amelyet a járvány terjedése is alátámasztott. A geofúziós térképek alkalmazásával, a földrajzi tényezőkből kiindulva, meghatározhatjuk a geopolitikai szerkezeteket, geopolitikai struktúrákat, és ezáltal a több központú világgazdaság legfontosabb erőközpontjait is kijelölhetjük.
A koronavírus-járvány nem változtatja meg a történelem menetét, de rávilágított arra, hogy globalizált világunkban mennyire összekapcsolódott minden, éppen ezért mennyire törékeny is. A járvány hatására a globális ellátási láncokban felértékelődött a regionális ellátási láncok szerepe, a regionalitást pedig felváltja a lokális, azaz a helyi gazdaság. Előtérbe került a bizalom, és a nemzetállamok kormányai lettek a leghatékonyabb cselekvő szereplők.
A járvány első hullámában azok az országok lehettek nyertesek, ahol a kormányok gyorsan reagáltak, felkészültek egészségügyi kapacitásokkal, és relatíve stabil gazdasági állapotban voltak. Az első hullám legfontosabb feladata a járvánnyal szembeni védelem volt, a mostani második hullámban pedig a védelem és az ország biztonságának megőrzése mellett a gazdaság talpra állítása és működtetése. Az egyik legjelentősebb nemzetközi szervezet, a Deep Knowledge Institute elemzése szerint Magyarország a győztesek csoportjának élmezőnyében volt az első hullám idején. Az egyes országok a járvány kezelésére más-más megoldást választottak. Szingapúr például nyomkövetőket használt és kontaktkutatást folytatott, Dél-Korea tömeges tesztelést végzett. Kína azonnal más országok megsegítésére sietett. Ebben a Covid–19 utáni világrendben új normák születtek, amelyek Ázsiából indultak el. Új geopolitika, amely elsősorban a technológiára épül új kereskedelmi útvonalak és új ellátási hálózatok formájában.
A jövő egy időre megváltozott, és ennek természetesen hosszú távú hatásai is lesznek. Egyrészt az érintésmentes gazdaság korszaka jön el, visszatér a távolságtartás, a rugalmasság, valamint a hatékonyságnak is egyre fontosabb szerepe lesz. A technológia és az ágazatok tekintetében is megváltozott a világ. 2019-ben a legjelentősebb ágazatok a technológiai platformok mellett a félvezetők, a légi közlekedés, a hitelszolgáltatások, a védelmi ágazatok és az elektronikus berendezések voltak. A járvány kirobbanásával viszont olyan új ágazatok robbantak be, mint az online videokonferenciákra épülő Zoom platform, a házhozszállítási szolgáltatások, az élelmiszeripari instant termékek, a távolsági egészségügyi szolgáltatások és a kockázatiintelligencia-platformok. A járvány legnagyobb vesztesei pedig az utazáshoz kapcsolódó úgynevezett BEACH (booking, entertainment, events, airlines, cruises and casinos, hotels) iparágak voltak, azaz a turizmushoz kapcsolódó szállásfoglalás, a szórakoztatóipar, a légi közlekedés, a hajózás és a hotelek.
Megváltozott a munka jövője is. Előtérbe kerültek a digitális és távmunkamegoldások, de ugyanúgy megváltozik a család és a munka egyensúlya is, amelyben a család szerepe egyre fontosabb lesz, épp ezért új életterek értékelődnek fel. Ilyen például az élhető középvárosok és a kertvárosok felemelkedése a globális városokkal szemben.
A jövőben minden fontos lesz, ami a fenntarthatóságra épít, hiszen a hosszú távú fenntartható gondolkodás lehet egy ellenálló jövő magja. A fenntarthatóság, az összekapcsoltság és a technológia fúziójával az új zöldtechnológiák, zöldpénzügyek, zöldbefektetések, zöldotthonok is egyre fontosabbakká válnak. Ez az új eurázsiai világrend pedig a hosszú távú békés, fenntartható növekedésre épül, digitális, egészségügyi, zöld, gazdasági, kereskedelmi, tudományos és kulturális selyemutat építve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.