BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Transzatlanti információcsere

Az amerikai adóhivatal több luxemburgi bankkal megegyezett az információcseréről. A német és a svájci bankokkal kötött megállapodással együtt ez a német pénzügyminisztérium szerint megnyitja az utat az Európai Unió adóharmonizációja előtt is.

Az amerikai adóhivatal több luxemburgi bankkal megállapodott, hogy 2001 januárjától az adózással összefüggő adatokat, például az amerikai állampolgárok tőkejövedelmeit közlik az amerikai hatósággal. Hasonló egyezményt kötött a hivatal már svájci bankokkal is. A német pénzügyminisztérium örömmel fogadta a megállapodást, mert véleménye szerint ezek után a luxemburgiak több megértést tanúsítanak majd az EU-ban a kamatadó harmonizálására irányuló törekvés iránt -- írja a Handelsblatt. A feirai EU-csúcson ugyanis olyan kompromisszum született, hogy a tagállamok információcserét vezetnek be a tőkejövedelmekről és lakóhelyükön fizetik az adót.



Az amerikai adótörvények érvényességét kiterjesztik Európára az értékpapírok forrásadójáról 2001-től Amerikában életbe lépő előírásoknak megfelelően -- vélik az európai bankok és bankszövetségek a Handelsblatt szerint. Nem köthetnek az USA-ban üzleteket azok a külföldi pénzintézetek, amelyek nem közlik az amerikai adóhivatallal az USA-ban adóköteles jövedelemmel rendelkező betétesek adatait. Kizárják az Amerikával kötött kettős adóztatási egyezményekből eredő előnyök kihasználásának lehetőségéből azokat, akik el akarják kerülni a kamatok és az osztalékok forrásadóját. A lap szerint ez zsarolás.



A külföldi bankoknak az új szabályok szerint az adóhatóságnál "megbízható közvetítői" besorolást kell szerezniük, amelynek eléréséhez arra van szükség, hogy az év elején közzétett mintaszerződésben meghatározott kikötéseknek eleget tegyenek. Az amerikaiak eredetileg az összes osztalékra és kamatra jogosult ügyfél nevét követelték a közvetítő pénzintézetektől, s hosszas tárgyalásokon lehetett őket erről lebeszélni.



Az új megállapodások különösképp a luxemburgi és svájci értékpapírok, betétek tulajdonosait érintik, mert ezekben az országokban messzemenőleg érvényesült a banktitok. A luxemburgi bankszövetség szerint a velük kötött megállapodás sérti a banktitkot, de a tárgyalások végeredménye rosszabbtól védi meg tagjaikat. Még kellemetlenebb Liechtenstein helyzete, mert a kis ország szerepel az adóparadicsomok feketelistáján, ezért bankjai nem is kérhetik a "megbízható közvetítő" státusát.


Luxemburgi bankok is szolgáltatnak banktitkokat Az amerikai adóhivatal több luxemburgi bankkal megegyezett az információcseréről. A német és a svájci bankokkal kötött megállapodással együtt ez a német pénzügyminisztérium szerint megnyitja az utat az Európai Unió adóharmonizációja előtt is. VG-összefoglaló-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.