Marseille-ben hétfőn 28 európai ország védelmi és külügyminiszterei az Európai Unió önálló védelmi és külpolitikája kialakítása jegyében lezárták korábbi védelmi szervezetük, a Nyugat-európai Unió tevékenységét, és főbb funkcióit átadták az Európai Uniónak.
Magyarországot, amely NATO-tagsága folytán a NYEU társult tagja, Szabó János honvédelmi miniszter és Bába Iván külügyi közigazgatási államtitkár képviselte az értekezleten. Részt vett a marseille-i konferencián Lord Robertson, a NATO főtitkára és természetesen Javier Solana, a NYEU főtitkára is -- írja az MTI.
Az értekezlet a NYEU kebelében működő Nyugat-európai Fegyverzeti Csoport ülésével kezdődött meg, amelyen a tíz tagország védelmi miniszterei felvették a csoport teljes jogú tagjává Magyar-, Cseh- és Lengyelországot, továbbá három "semleges" országot, Ausztriát, Svéd- és Finnországot. Ez a csoport a fegyverzetek és más haditechnikák egyeztetett beszerzése révén igyekszik csökkenteni a korszerűsítés egyre magasabb költségeit. Magyarország tagsága azért is fontos az ország számára, mert ez a testület várhatólag nem szűnik meg a NYEU-val együtt, hanem megőrzi autonómiáját.
Az 1948-ban a brüsszeli szerződéssel létrejött szervezetnek ma tíz teljes jogú tagja van: a Benelux országok, Nagy-Britannia, Francia-, Német-, Olasz-, Spanyol-, Görögország és Portugália. Társult tagjai Magyar-, Cseh-, Lengyel-, Törökország, Norvégia, Izland és Dánia. Négy semleges ország -- Ausztria, Svéd-, Finn- és Írország -- megfigyelői státusban van, végül társult partnerként szerepelt a három balti állam, Bulgária, Románia, Szlovákia és Szlovénia.
A NYEU a marseille-i tanácskozás után "maradványszervezetként" működik tovább -- fogalmaz az Agence Europe, arra utalva, hogy a szervezet fegyverzeti csoportja mellett csupán két szimbolikus tevékenységet folytat majd. Egyrészt hivatalosan továbbra is érvényben marad a brüsszeli szerződés V. cikkelye, amely a NYEU-tagok közt is előírja a NATO-ban érvényes kölcsönös katonai segítségnyújtás kötelezettségét, másrészt a csoport tevékenységéről továbbra is éves beszámolókat fog készíteni.
Az EU veszi át a honvédelmi együttműködést Elfogadták tegnapi utolsó tanácsülésükön a marseille-i nyilatkozatot a Nyugat-európai Unió (NYEU) külügy- és védelmi miniszterei. Ezzel az 1948-ban katonai szövetségként (is) alapított NYEU eddigi formájában megszűnik létezni, főbb funkcióit átadja az Európai Uniónak. VG-összeállítás-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.