Jelenleg 30 működésképtelenné vált önkormányzat vár a döntésre, hogy kap-e pénzt abból a keretből, amelyből a belügyminiszter adhat -- egyéni mérlegelés alapján -- rendkívüli támogatást. Az idei 1,2 milliárd forintból még maradt, de az igények elbírálásáról a miniszter az önhibájukon kívül forráshiányos helyhatóságok második ütemű támogatási igényének elbírálása után határoz -- tájékoztatta a Világgazdaságot Móré László, a Belügyminisztérium (BM) önkormányzati gazdasági főosztályának vezetője. A döntés tehát decemberre várható.
Az 1,2 milliárd forintos keret az idén először állt a belügyminiszter, illetve az egyszeri támogatást kérő helyhatóságok rendelkezésére. A pénzből több mint 300 önkormányzat igényelt, s közülük mintegy 180 kapott összesen 1 milliárd forintot. A külön keret létrehozásánál sokan kifogásolták, hogy a tárca vezetőjének nem előre meghatározott, szabályozott feltételek szerint kell elosztania a pénzt, s az elosztásról csak utólag kell beszámolnia az Országgyűlés önkormányzati bizottságának. Azt javasolták, hogy az 1,2 milliárddal inkább azt a 9,6 milliárd forintos keretet növeljék meg, amelyet egyébként a működésképtelen települések támogatására irányzott elő a központi költségvetés, s amelynek elosztását törvény szabályozza. A parlamenti többség azonban ezt nem fogadta el. A BM szakemberei is úgy látják, sok esetben indokolt az egyéni elbírálás és az egyszeri pénzügyi segítség. Az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű települések általános támogatásának feltételei szigorodtak, s a megváltozott előírásoknak nem mindenhol tudnak eleget tenni egyik évről a másikra. Emellett sok önkormányzatnak akadt egyszeri, előre nem látható gondja, s ha ez megoldódik, a település a továbbiakban kiegyensúlyozottabban tud gazdálkodni.
Az önkormányzati szféra finanszírozási gondjait mutatja, hogy a 3200 helyhatóság több mint harmada kötelező feladatait sem tudná ellátni kiegészítő állami támogatás nélkül. A költségvetésben tervezett 9,6 milliárd forint már az első ütemben sem volt elég. Az igénylések felülvizsgálata során 1070 helyhatóság 11 milliárd forintos kérelmét ismerték el jogosnak. A szükséges többletet az önkormányzatok által korábban lemondott normatívák átcsoportosításával teremtették elő. Mint lapunk megírta, a második ütemben 293 önkormányzat kért összesen 3,5 milliárd forintot, az igénylések felülvizsgálata még folyik. Információink szerint a pénzügy- és a belügyminiszter közös javaslatát december 6-án terjesztik az Országgyűlés önkormányzati bizottsága elé.
Decemberben utalják a pénzt az önkormányzatoknak Újabb harminc forráshiányos önkormányzat kért abból az 1,2 milliárd forintos keretből, amelyből a belügyminiszter saját hatáskörében adhat támogatást. Az év végére megmaradt összeg elosztásáról decemberben, az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű települések második támogatási igényének elbírálása után döntenek. Kecskés Ágnes-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.