Sikerdíjpert vesztett a Vektor Rt. Győr önkormányzatával szemben. A Legfelsőbb Bíróság tegnapi döntése értelmében 39 millió helyett csupán 5 millió forint értékű Rába-részvény illeti meg jogerősen a céget. A bíróság osztotta azt az önkormányzati álláspontot, miszerint a Vektor nem dolgozott meg a követelt összegért.
Az önkormányzat 1995 decemberében kötött megbízási szerződést a társasággal, a Rába Gépgyár átalakulása kapcsán, a belterületi földek utáni járandóságáért, amit az ÁPV Rt.-től hiába kért. A felek 4 százalékos sikerdíjban egyeztek meg. Mint kiderült: a korábban megállapított csaknem 700 millió forintos részvénycsomagon túl további, kis híján egymilliárd forintnyi értékpapír illeti meg az önkormányzatot, amit az 1996 áprilisában, meg is kapott. Ebből ötmilliót ajánlott fel a Vektornak fizetségként.
A cég emiatt bírósághoz fordult. Az önkormányzat jogszabálysértésre, jó erkölcsbe ütközésre, uzsorás szerződésre, illetve feltűnő értékaránytalanságra hivatkozva kérte a kereset elutasítását, mondván: a felperes "sablonmunkát" végzett. Ezt támasztotta alá a feltűnő értékaránytalanság bizonyítása során a szakértői vélemény, amely mindössze 1,2 millió forintot látott arányos fizetségnek. Az elsőfokú bíróság végül is -- tekintettel az önkormányzat által felajánlott ellentételezésre -- 5 millió forint névértékű Rába-részvény kiadására kötelezte a várost, és elutasította a Vektor további igényét.
Ítéletét a Legfelsőbb Bíróság helybenhagyta. Indokolásában egyebek közt kifejtette: a Vektor a győrivel egyidejűleg 48 önkormányzat igényét érvényesítette. A "csomagban" több, Rába-részvénnyel kapcsolatos ügy is volt, amelyek kimunkálása folytán a győri igényekkel már csak kevés dolga akadt.
Emlékezetes: a Vektor Rt. a nyár elején Szeged önkormányzatával szemben nyert sikerdíjpert. A város a társaság közreműködésével 1,5 milliárd forint bevételhez jutott, l37 millió forint sikerdíj ellenében. Utóbb vitatta ennek jogosságát, ám a Legfelsőbb Bíróság úgy találta: jár a Vektornak a fizetség. A budapesti IX. kerületi önkormányzattal már első fokon eldőlt a jogvita -- a társaság javára. A kerület, amely 730 millió forintot kapott a Vektor révén, hiába akarta 50 millióval csökkenteni a sikerdíjat.
Sopron és Szentes jelenleg is perben áll a társasággal. Az előbbi 180 millió, az utóbbi 52 millió forintot követel vissza. Mindkét ügy megjárta már a Legfelsőbb Bíróságot. Az mindkettőt visszautalta újabb elsőfokú eljárásra. A győri eset az eddigi egyetlen, amelyben a Vektor felperesként lépett fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.