A korábban már egy ideig érvényben lévő kormányrendelet értelmében azok a cégek, melyek beletartoznak a fent említett kategóriába, nem fizetnek adót az újra beruházott nyereség után, vámmentesen importálhatnak gépeket, berendezéseket, know-how-t, 20 százalékos nyereségadó-kedvezményben részesülnek, ha évente legkevesebb 10 százalékkal növelik alkalmazottaik számát. A rendelkezés arra is kitér, hogy a közmunkálatok, közbeszerzések esetében az állami intézményeknek, hivataloknak az első fázisban kimondottan a kisvállalkozók számára kell kiírniuk a tendert, abban az esetben, ha a munkálat értéke nem haladja meg a hárommilliárd lejt (115 ezer dollár), illetve nyersanyagok esetében az 500 millió lejt (19 ezer dollár). Egy korábbi törvény értelmében viszont minden kedvezmény biztosítása esetében szükség van a versenytanács jóváhagyására. Becslések szerint az állami költségvetés e rendelkezés eredményeként nem esik el túl nagy bevételtől. Az adókiesést évi egybillió lejre becsülik (38 millió dollár).
Tavaly év elején, amikor még érvényben volt a szóban forgó rendelet hasonló tartalmú elődje, a nagyobb vállalatok rögtön azon spekuláltak, hogy miként osztódjanak kisebb cégekre, illetve más módon próbáltak maguk is hasznot húzni a rendelkezésből. Most -- úgy tűnik -- a Nastase-kabinet semmiképpen nem szeretné, ha feszültség keletkezne a romániai és a külföldi kis és nagy, jelentős beruházók között. Nemrégiben jelentette be a kormányszóvivő, hogy létrehozták a külföldi beruházók főosztályát, melyet egy államtitkár irányít majd, költségvetési keretből tartják majd fenn, és a fő célja az lesz, hogy kedvezőbbé tegye Romániában a légkört a legjelentősebb beruházók számára.
J. A. Seroussi, a Romániában jelen lévő külföldi beruházók egyesületének elnöke Nastase kormányfővel tárgyalt egy olyan szabályzatrendszerről, mely a beruházók bizalmát hivatott növelni. A külföldi vállalkozók egyesülete tízpontos kéréslistát adott át a kormányfőnek. Többek között arra kérik az új kabinetet, hogy tegye stabillá és átláthatóvá a beruházásokat szabályzó törvénykezést, és a továbbiakban ne adjon ki olyan kormányrendeleteket, melyek ellentmondanak a törvényeknek. Ugyanakkor azt szeretnék, ha egyetlen szerv foglalkozna mindennel, ami a külföldi beruházásokra vonatkozik. Emellett ők maguk is adókedvezményeket kérnek -- a beruházott összeg nagyságrendjének függvényében. A 100 és 500 ezer dolláros beruházások esetében kétéves nyereségadó-kedvezményt javasolnak, a felső határ pedig a 10 éves kedvezmény lenne, ha a befektetett összeg értéke meghaladja az 50 millió dollárt. Ha a beígért összeget a cég nem biztosítja, akkor természetesen csökkenne az adókedvezmény mértéke. Nyilvánvalóan a külföldi beruházók is vám- és áfamentességet kérnek a Romániába bevitt gépek, berendezések esetében, ha azok az új beruházáshoz szükségesek. Seroussi szerint e támogatásokkal nem veszítene, hanem nyerne a román állam, hiszen ha ezeket nem biztosítja, akkor hiába várja a külföldi tőkét. A főosztály létrehozásával a Nastase-kabinet máris jelezte, hogy komolyan veszi a külföldi beruházások ügyét, és további lépéseket kíván tenni ezek vonzása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.