Az első összegző elemzések szerint a feldolgozóipari hanyatlásra aligha jelenthet gyógyírt a Fed által végrehajtott félpontos kamatcsökkentés. A maradék, 6 százalékos jegybanki ráta ugyanis meglehetősen magas, főleg a 3 százalék körüli és lefelé tendáló inflációval összevetve. Egybehangzó vélemények szerint azonban a monetáris politika további, fokozatos enyhítése alkalmas lehet a recesszió veszélyének elhárítására.
Rövid távon a kamatcsökkentés elsősorban az üzleti bizalom erősítése révén fejthet ki kedvező hatást, mégpedig a beruházási programok élénkítésén keresztül. További fontos hatás jelentkezhet a fogyasztói bizalom megszilárdítása által, ami az olcsóbbá váló jelzálog- és egyéb hitelek kiterjedtebb igénybevételében csapódhat le.
A Reuters szerint a jegybanki tanács (FOMC) két ülése közötti időben elvétve szokott a Fed kamatot csökkenteni, ami arra utal, hogy a lépéssel közvetlenül az üzleti-fogyasztói körnek jelezték, a "kormány nem alszik, és nem hagyja a recessziót eluralkodni". A lépéssel kapcsolatban ugyanakkor bírálatok is felbukkantak, mégpedig a késői időpontra való időzítés miatt. A Wells Fargo Bank egyik közgazdásza szerint már novemberben el kellett volna kezdeni a kamatcsökkentést, mert éppen elégséges jel utalt a gazdaság erőteljes lassulására.
Európa kilátásait illetően a CNN olyan értékelést tett közzé, hogy az itteni gazdaság -- a kimutatható lassulás dacára -- jobb helyzetben van az amerikainál. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a növekedést itt most inkább belső tényezők hajtják előre. Az uniós térség számára döntő lesz -- hangoztatja a hírcsatorna elemzője --, hogy az amerikai gazdaságról való lekapcsolódás mennyire tud kiterjedni, és milyen önálló mozgástérre tud szert tenni az itteni gazdaságpolitika.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.