Kaliforniában mind az áramtermelés, mind pedig a hálózatok teljes mértékben liberalizáltak, a fogyasztói árakra ugyanakkor szigorú előírások vonatkoznak. Emiatt a kereslet és a kínálat nincs összhangban, senki sem törődik új erőművek építésével, s ez okozza a jelenlegi gondokat; Európában ugyanakkor kapacitásfelesleg jellemzi az energiaszektort -- magyarázza a két rendszer fő különbségeit Caroline Varley, az IEA piaci deregulációs osztályának vezetője.
Carlos Oca¤a, az árampiaci versennyel foglalkozó, februárban közzéteendő IEA-tanulmány fő szerzője szerint az EU-ban további lépések szükségesek a dereguláció irányába. Ezzel javulna a hatékonyság és a fogyasztók is jobban járnának -- sorolja érveit. Oca¤a fontosnak tartja a felügyelő hatóságok fügetlenségét, ami szerinte elejét veheti az energiapolitika általános politikai célokra történő felhasználásának.
Az energetikában megfigyelhető folyamatok a szabályozás nemzetközi szintre emelését követelik -- folytatja az IEA-szakértő véleményének ismertetését a Handelsblatt. Egy uniós szintű "szuperhatóság" létrehozása ugyan nem tűnik jó megoldásnak, ám bizonyos fokú harmonizáció nélkül szerinte aligha fejlődhet tovább a regionális piac. Ennek szükségességét jelzi, hogy informális alapon most is működik a nemzeti szabályozó szervek "klubja", amely közvetlen információ- és tapasztalatcserét tesz lehetővé a részt vevők számára.
Az európai árampiac további integrációjához a párizsi szakértők szerint a gerinchálózathoz való hozzáférés közös szabályozása szükséges. Biztosítani kell, hogy a piacok megnyílnak, méghozzá valamennyi tagállamban azonos módon -- hangoztatja az IEA.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.