BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hadüzenet az agrárlobbinak

Renate Künastot, a zöldek társelnökét nevezte ki mezőgazdasági miniszterré Gerhard Schröder német kancellár a kedden lemondott Karl-Heinz Funke helyére. Az elődeivel ellentétben a gazdálkodókhoz semmilyen szállal nem kötődő ügyvédnő az ökotermelés feltétlen híve. Brüsszeli illetékesek szerint nem csak a német, de az uniós agrárpolitikában is fordulatot hozhat a döntés.

Künast legfontosabb feladatának a kergemarhakór-esetek miatt megcsappant fogyasztói bizalom helyreállítását tartja. Ennek érdekében valamennyi fogyasztóvédelemmel összefüggő feladat az agrártárcához kerül az egészségügyi és a gazdasági minisztériumból. "Baráti nyomással" igyekszik majd a farmereket a környezetbarát gazdálkodásnak megnyerni, ami a gyakorlatban a támogatási rendszer ilyen irányú átalakítását jelenti. A miniszter asszony öt éven belül a jelenlegi 2,4-ről 10 százalékra szeretné növelni az ökogazdálkodás arányát a mezőgazdaságban.
Bár a tartományi miniszterek akadályozhatják némileg a miniszter asszony tervezett reformjait, Künast a jelek szerint a kancellár teljes támogatását élvezi. Schröder a nyilvánosság előtt élesen bírálta a Német Gazdaszövetséget, mint mondta, el kell fogadniuk befolyásuk csökkenését, és a fogyasztóvédelem, az élelmiszer-biztonság, a környezetbarát gazdálkodás térnyerését az "agrárgyárak" rovására. Gerd Sonnleitner, a gazdaszövetség elnöke visszautasította a kritikákat. Szerinte a kancellár támadásával csupán a kabinet problémáiról próbálta meg elterelni a figyelmet, egyébként pedig az agrárpolitika aligha alakítható egy ideológia mentén, hanem csak a piaci realitások figyelembevételével.
Az Európai Unió agrárpolitikája radikálisan megváltozhat azután, hogy Németországban egy zöld került a tárca élére -- kommentálta a kinevezést Pecoraro Scanio, az EU eddigi egyetlen zöld mezőgazdasági minisztere. Az olasz politikushoz hasonlóan más brüsszeli hivatalnokok is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az unió legerősebb gazdaságában bekövetkezett fordulat után nagyobb támogatást kaphat az ökogazdálkodás ügye. Az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosa, Franz Fischler maga is híve az ebbe az irányba mutató reformoknak, legutóbbi kezdeményezése azonban lényegesen felhígult az 1999-es berlini csúcson. A kompromisszum szerint az agrárpolitika felülvizsgálatára legközelebb 2002/2003-ban kerül sor. Sokak szerint Fischler kihasználja alkalmat, és német támogatással nagyobb esélye lehet a sikerre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.