BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indokolt a kamatok csökkentése

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint további kamat- és adócsökkentésekkel kell harcolni az USA-ban a recesszió ellen, holott a béradatok inflációs nyomásról tanúskodnak. Vezető bankárok szerint az eurózóna növekedése is lassul, de jobb a helyzet, mint az USA-ban.

Az Egyesült Államoknak elegendő tartaléka van a monetáris és fiskális politikában, hogy megakadályozza a recessziót. Ezt állítja Horst Köhler, az IMF vezérigazgatója a Financial Times számára múlt hét végén írt cikkében. Köhler így válaszol azokra az aggodalmakra, melyek szerint a decemberi órabéradatok inflációs veszélyre utalnak, és ez akár meg is hiúsíthatja a további kamatcsökkentést.
(Az órabérek decemberben 0,4 százalékkal nőttek a várt 0,3 százalék helyett. Tavaly 4,2 százalék volt a bérnövekedés a tavalyelőtti 3,5 százalékkal szemben. A munkanélküliek aránya az előző hónaphoz képest változatlanul 4 százalék volt, ami önmagában igen jó adat, de a magángazdaság alig kínált új munkahelyeket. A 105 ezer új állás felét ugyanis az állami szektor kínálta.)
A valutaalap vezérigazgatója "időszerűnek és megfelelő mértékűnek" nevezi az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed múlt keddi fél százalékpontos kamatvágását. Emlékeztet rá, hogy az IMF Európának és Japánnak növekedésre orientált szerkezeti reformok felgyorsítását ajánlja. Cikkében arra biztatja a nemzetközi pénzpiacokat, hogy "fokozzák rugalmasságukat a gazdasági bizonytalanság korszakában".
Stanley Fischer, az IMF vezérigazgató-helyettese pénteken egy közgazdászrendezvényen közölte, a lassulás fényében aligha lesz tartható a világgazdaság IMF által korábban jósolt 4,2 százalékos növekedése.
A világ jegybanki vezetői szerint is valamelyest lassul az idén az euróövezet gazdasági növekedése. A bázeli Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) égisze alatt megtartott soros jegybankelnöki találkozó után az MTI jelentése szerint az elnöklő Eddie George, az Angol Bank első embere sajtótájékoztatóján azt mondta: a jelenlegi kilátás az, hogy 3 százalék körüli lesz a valutauniós GDP reálérték-növekménye a korábbi 3,25-3,50 százalék helyett. George szerint az európai helyzet távolról sem lesz olyan rázós, mint az amerikai. Hozzátette: az amerikai gazdaság lassulása sem nevezhető katasztrofálisnak, s eltúlzott az olyan kifejezések használata, mint például a leolvadás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.