"Nem határozunk meg lebegési sávot a dinár számára" -- közölte Mladjan Dinkic jegybankelnök. A teljesen szabadon alakuló árfolyamról az irányított lebegtetésre való áttérés elvében Jugoszlávia még a tavalyi év végén egyezett meg a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), s akkor arról volt szó, hogy a középárfolyamtól mindkét irányban 5-5 százalékos eltérést enged majd meg a belgrádi jegybank (a középárfolyam 1 német márka=30 dinár lett volna).
A mostani bejelentés szerint azért marad el a sáv meghatározása, mert a jegybank rugalmas megközelítést kíván alkalmazni. "A Jugoszláv Nemzeti Bank annak érdekében fog beavatkozni a bankközi devizapiacon, hogy kielégítse a keményvaluta-igényeket, vagy felszívja a felesleges likviditást" -- mondta Dinkic, "a központi banki menedzsment titkának" minősítve, hogy mekkora le- vagy felértékelődés vált majd ki beavatkozást. Egyúttal közölte, hogy 2001 első hónapjaiban a jegybank a dinár felértékelődésére számít.
A bankközi devizapiac munkanapokon 7--13 óra közt üzemel majd, naponta háromfordulónyi tranzakciót terveznek -- tudósít a Reuters. Az első fordulóban a kereskedelmi bankok szabadon határozhatják meg vételi és eladási áraikat. Ezután a jegybank meghatározza a napi kereskedési limiteket, és a második, illetve a harmadik fordulóban a bankok ezek közt kereskedhetnek. A jegybank a második forduló után dönti el, beavatkozik-e aznap. A piacon aktív kereskedelmi bankoknak rendelkezniük kell a nemzetközi fizetési műveletekhez szükséges engedéllyel, emellett "likvideknek kell lenniük", és jelenteniük kell keményvaluta-eszközeik nagyságát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.