BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétféle ajánlás készül

Nem volt számháború azon a kétoldalú tárgyaláson, ahol az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) munkaadói és munkavállalói oldalának szakértői az idei éves béremelési ajánlásról tárgyaltak. Mindkét szakértői csoport úgy véli, a január 15-i következő tárgyaláson már az ajánlás mértékéről is meg tudnak állapodni. A beterjesztett javaslat szerint a szakszervezetek 14-16 százalékos béremelést tartanak elfogadhatónak, míg a munkaadók szerint ez 9-11 százalék.

Tegnap megkezdődtek az OMT munkaadói és munkavállalói oldalának szakértői tárgyalásai az ez évre érvényes béremelési javaslatról. Mint ismeretes, a szakszervezetek szerint -- egy legalább négyszázalékos reálbér-növekedéshez -- 14-16 százalékos emelésre lenne szükség. A munkaadói oldal -- főként a minimálbér drasztikus növelése következményeként -- 9-11 százalékos emelést tart reálisnak.
A tárgyaló csoportok képviselői -- Borsik János, a munkavállalói oldal soros elnöke és Dávid Ferenc, a munkaadói oldal szóvivője -- egybehangzóan úgy nyilatkoztak, a következő, január 15-i ülésen a jelenleg meglévő jelentős eltérés ellenére a béremelési ajánlás konkrét mértékéről is meg kívánnak állapodni. A tegnapi egyeztetésen konkrét számokról még nem volt szó.
Emellett a munkaadók elfogadták azt a szakszervezeti elképzelést, miszerint a bérajánlás mellé dolgozzanak ki egy olyan iránymutatást, ajánlást, amely elősegítené ágazati és helyi szinteken szükség esetén az évközi garantált bérkorrekciót. Abban viszont eltérés van, hogy erre milyen esetekben lehet szükség. A szakszervezetek ugyanis a bérkorrekciót a tervezettnél magasabb infláció esetén tartják szükségesnek, míg a munkaadók az egyes cégek gazdálkodásában fontos, más tényezőket is figyelembe kívánnak venni.
Mindkét fél szükségesnek tartja, hogy az eredményes kétoldalú tárgyalásokat követően a végső megállapodás megkötésébe bevonják a kormányzati oldalt is. Erre -- több más ok miatt -- azért is szükség lenne, mert jelentős azoknak a cégeknek a száma, amelyek részben állami tulajdonban vannak, s így ezekre vonatkozna a bérajánlás. Emellett a kormány részvétele rangot is adna a megállapodásnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.