BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs döntés a meghosszabbításról

Egyelőre nem döntöttek arról, hogy a márciusig felvehető német panelhitel-szerződést meghosszabbítják-e. A 30 millió márkás keretnek eddig csupán az egyharmadát használták fel. Az energiatakarékossági beruházásokra felvehető kölcsön népszerűtlenségének több oka van.

Csupán két és fél hónap áll rendelkezésükre azoknak a paneltulajdonosoknak, akik lakásukat a német panelhitel segítségével kívánják felújítani. Március 20-ig lehet ugyanis lehívni a hitelt, ami azt jelenti, hogy addig a munkálatokkal is végezni kell -- tájékoztatta lapunkat Miskoltzy Zsuzsanna, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. kabinetirodájának vezetője.
Az MFB Rt. 1996-ban kötött megállapodást a német Creditanstalt für Wiederaufbauval arról, hogy a német állam tíz évre 30 millió márka hitelt biztosít a magyarországi panelházak felújítására. A kölcsönt energiatakarékossági beruházásra, külső szigetelésre, például nyílászárók cseréjére, felújítására és fűtés korszerűsítésre lehet fordítani.
Magyarországon jelenleg 507 ezer panellakás van, ám a német hitelprogram számítások szerint csak 3-3,5 ezer lakás felújítását képes megoldani.
Bár a hitelhez kedvező feltételekkel hozzá lehet jutni, a keretnek eddig csupán az egyharmada fogyott el. Lakásonként maximum 800 ezer forint adható, és a kölcsön 25 százalékával kell rendelkeznie a tulajdonosnak. Ha viszont a család kiskorú gyermeket nevel, illetve a felújítandó lakás 1982 előtt épült, úgy az önrész csak 10 százalék. A kamat kétharmadát az állam állja.
A hitelprogram mégsem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, aminek több oka van. Problémát jelent, hogy a lakosság saját erőből nem képes kifizetni az önrészt, illetve nem tudja vállalni a törlesztés részleteit -- hangsúlyozta Miskoltzy Zsuzsanna.
További gond, hogy a bankok fedezet nélkül nem adnak hitelt, más biztosíték hiányában jelzálogot jegyeznek be az ingatlanra. Ezt azonban sok tulajdonos nem vállalja. Ezekben a lakásokban általában nehéz anyagi helyzetben élők laknak, ők pedig a lakásukon kívül nem tudnak más fedezetet kínálni.
A társasházi törvény elégtelensége is okolható a hitel népszerűtlenségéért. Egy-egy ház lakásainak korszerűsítéséhez ugyanis a tulajdonosok felének meg kell szavaznia a beruházást.
További probléma, hogy a pénzintézetek egyáltalán nem törekszenek arra, hogy egyre több szerződést kössenek -- véli Gál Zoltán, a Takarékbank Rt. osztályvezető-helyettese. Hozzátette: az is gátolja a hitel felvételét, hogy ahhoz számos igazolás szükséges. Az igénylőnek szakvéleményt kell benyújtani arról, hogy a felújítás valóban az energiatakarékosságot szolgálja, és a várható megtakarításról számszerű adatokat kér a bank.
Bár a német hitel sorsáról egyelőre nem döntöttek, Gál Zoltán szerint várhatóan nem fogják meghosszabbítani.
Szintén a lepusztult panel- és társasházak problémáját hivatott megoldani az a Gazdasági Minisztérium (GM) által kidolgozott javaslatcsomag, amiről a jövő heti ülésén tárgyal a kormány. Bár a részletekről egyelőre nem kívántak nyilatkozni az illetékesek, annyi azonban bizonyos, hogy a társasházak maximum 400 ezer forint állami forrásra pályázhatnak, a panelházak pedig csupán 70 százalékos kamattámogatást kapnak. A pályázatot a lakóközösségeknek kell benyújtaniuk az önkormányzat és a lakók beleegyezésével.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.