BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szélesre nyílt az export-import olló

Előzetes adatok alapján 288 millió eurós hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg. Ez meghaladja az előzetes várakozásokat. A deficit elsősorban a magas importdinamikából következő árumérleghiány következménye. Elemzők -- kissé emelve korábbi számaikat -- kétmilliárd euró körüli 2000-es hiányt várnak.

Novemberben az előzetes adatok alapján 288 millió eurós hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg. Bár november hagyományosan gyenge hónapnak számít, a deficit így is magasnak mondható. 1999 hasonló időszakában csupán 156 milliós volt a hiány. Elemzők korábban 229 milliós deficitet vártak.
A nagy hiányért -- az előző hónapokhoz hasonlóan -- most is az árumérleg felelős. Novemberben kétszer akkora volt az áruexport és -import különbözete, mint tizenkét hónappal azelőtt. 2000 korábbi hónapjaiban ezen a soron nem volt példa ilyen mértékű deficitre -- hívja fel a figyelmet Kovács György, a DG-Bank elemzője. A nagy hiány annak köszönhető, hogy az importdinamika igen magas, 41,5 százalékos volt.
Kihangsúlyozandó, hogy az euróban mért kivitel szintén igen gyorsan növekszik, 1999 novemberéhez képest 36 százalékkal -- mondja Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő Rt. makroelemzője --; a két ütem közötti rés azonban igen nagy. Az őszi hónapokban -- ha nem is a novemberihez hasonló mértékben -- már rendre nagyobb importdinamikát jeleztek a számok, ami azt jelenti, hogy ez egy tartós trend is lehet. Ezzel ért egyet Zsoldos István, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője is. Véleménye szerint a mostani adatok azt mutatják, hogy az exportvezérelt növekedés tavaly a negyedik negyedévben csökkent.
A Magyar Nemzeti Bank mostani számainak tükrében szinte teljes bizonyossággal kijelenthető, hogy 2000-ben a jó kezdés ellenére nagyobb hiánnyal zárt az árumérleg, mint 1999-ben. A külkereskedelmi mérleg adatainak ismeretében tulajdonképpen nem meglepetés, hogy az utóbbi hónapokban kedvezőtlenül alakul az árumérleg. A két mérleg egyenlege közötti ellentmondás ugyanis olyan nagy, hogy csaknem mindenki konvergálást vár.
Jótékony hatással van viszont a folyó fizetési mérlegre a szolgáltatások jó teljesítménye. 2000-ben minden hónapban nagyobb többlet keletkezett az idegenforgalom soron, mint egy évvel korábban. 1999 második felétől már az idegenforgalmon kívüli szolgáltatások teljesítménye is javul.
Meglepően alacsony volt a nem adósság típusú befektetésekhez kapcsolódó jövedelemkiáramlás mértéke. Ezen a soron kerül elszámolásra a profitrepatriálás. A 2000 első tíz havában csaknem kétszer annyi profit áramlott ki az országból, mint az előző év azonos időszakában. Ezen a képen javított kicsit a novemberi adat. A tizenegyedik hónapban ugyanis az MNB számításai szerint 41 millió euróval kisebb volt a hiány ezen a soron, mint egy évvel korábban.
A feketeleves azonban minden bizonnyal a decemberi adatok közlésekor jön. A nagy külföldi tőkeállományt fogadó gazdaságokban ez a hónap hagyományosan a profit hazautalásának időszaka. Kérdés, hogy a korábbi hónapok viszonylag magas jövedelemkiáramlását miként kell értelmezni. Amennyiben arról van szó, hogy a kivinni szándékozott tőke mennyisége ekkora ütemben növekszik, akkor messze minden idők legnagyobb profitrepatriálása következett be decemberben.
Feltehető azonban, hogy nem csupán erről van szó. Valószínűleg a jövedelemkivitel periodicitása is megváltozott, vagyis időben jobban elnyújtva jelentkezik a hatás -- mondja Kovács. Az évközi szokatlan "aktivitás" és a jó vállalati eredmények arra engednek következtetni, hogy decemberben a korábbi évekénél magasabb lesz a nyereségkiáramlás szintje -- mondja Forián. Szintén erőteljes kiáramlást vár Zsoldos, aki a mostani adatok hatására kissé felfelé módosította a folyó fizetési mérlegre vonatkozó előrejelzését.
Amennyiben a szakértő 2,09 milliárd eurós prognózisa helyes, tavaly 1999-hez képest kissé romlott az euróban számolt folyó fizetési mérleg. Hasonló mértékű hiányra számít Forián Szabó Gergely is. A GDP-arányos deficit azonban -- a gazdaság dinamikus növekedésének köszönhetően -- tavaly feltehetően csökkent, az 1999-es 4,3 százalékról körülbelül 4 százalékra. Az idén -- a makrogazdasági pályát figyelembe véve -- jelentős romlás is elképzelhető. GDP-arányosan akár 5-6 százalékos is lehet a hiány. Ezt azonban minden bizonnyal javítani fogja az olajárak csökkenése, amely jótékonyan hat majd az energiaszámlára.
Tovább folytatódott a nem adóssággeneráló finanszírozás gyengélkedése. A teljes folyó fizetési mérleghiánynak már csupán 38 százalékát fedezi a portfólió-, illetve közvetlen tőkebeáramlás. A novemberi kedvezőtlen folyamatokért főképp a portfólióbefektetések soron kialakult hiány okolható. Igaz, a tőzsde ősz végi mélyrepülése után a kiáramást mutató szám nem volt meglepetés. Van esély arra, hogy decemberben ezen a soron kisebb szufficit alakult ki, figyelembe véve a tőkepiac megélénkülését -- véli Zsoldos.
Bár a közvetlen tőkebeáramlás továbbra is jól alakul, a nem adóssággeneráló finanszírozás sorra egyre inkább rányomja a bélyegét néhány hazai cég külföldi részesedésszerzése is. Ebben a hónapban csaknem 90 millió euró áramlott ki ilyen módon Magyarországról. Emögött a Mol Rt. átutalása áll, amely a Slovnaft-ügylet egy részlete.
Januárban még nagyobb hiány várható ezen a soron, mert a Matáv Rt. ebben a hónapban 317 millió eurót utal át a macedón távközlési társaság megvásárlásáért. Ennek jó része valószínűleg meg fog jelenni más soron is, hiszen a Deutsche Telecom tulajdonosi hitelt nyújt a Matávnak -- hívja fel a figyelmet Forián. Mivel a hazai részesedésszerzés jó része ilyen módon történik, korai lenne olyan véleményt kialakítani, miszerint a magyar vállalatok tőkeerősségét igazolja a fizetési mérleg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.