BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több tíz milliárddal kisebb bevétel

Az ÁPV Rt. kiemelt tranzakcióinak egy része erre az esztendőre tolódott. Más és más okból az idén zárulhat a Malév Rt. , a Hungaropharma Rt., az Antenna Hungária Rt. és a CD Hungary Rt. részvénycsomagjának tervezett értékesítése. A nagyobb tranzakciók elhalasztása 50-80 milliárddal csökkentette a tavalyi üzleti bevételt.

Az ÁPV Rt. a hozzárendelt vagyonából tavaly -- az előzetes adatok szerint -- várhatóan mintegy 46 milliárd forint üzleti bevételre (ebből mintegy 13,5 milliárd az osztalékbevétel) tett szert. A tervezett nagyobb tavalyi tranzakciók közül -- más és más okok miatt -- több is csak az idén zárulhat le.
A legtöbb bevételt az Antenna Hungária Rt. tőkeemeléssel egybekötött részvényértékesítésétől remélte a vagyonkezelő. Mint ismeretes, a tranzakció intézményi értékesítési részét a rendkívül kedvezőtlen nemzetközi tőkepiaci helyzet miatt el kellett halasztani. Azon hazai magánbefektetők számára pedig, akik novemberben érvényes jegyzést adtak le, az ÁPV Rt. december 15-től zártkörű értékesítés során, az eredetivel azonos fizetési feltételekkel kínált vételi lehetőséget a társaság részvényeire.
A vagyonkezelő elkészítette a Hungaropharma Gyógyszer-nagykereskedelmi Rt. magánosítási koncepcióját. Ennek megkezdéséhez a kormány határozata szükséges. A Malév Rt. 50 százalék plusz egy szavazat feletti részvénycsomagjának értékesítésére kiírt egyfordulós, zártkörű, nemzetközi pályázat az idén január 8-án zárul. A potenciális stratégiai befektető -- mint arról korábban beszámoltunk -- 10 százalékos részvénycsomagot vásárolhat közvetlenül az ÁPV Rt.-től, az e fölötti tulajdoni hányadhoz pedig tőkeemeléssel juthat.
A repülőterek közül a tököli repteret a Honvédelmi Minisztérium (HM) még mindig használja, nem adta az ÁPV Rt. birtokába. A kincstári vagyoni körből történő kivonása még meg sem kezdődött, emiatt a tervezett bevétel nem folyhatott be az elmúlt évben. A volt szovjet repülőterek értékesítéséhez szükséges kormánydöntés egyelőre nem született meg. A kabinet döntött viszont arról, hogy a helyi önkormányzatok birtokába adja a sármelléki repülőteret, így ezek nem értékesíthetőek. A HM-ingatlanok jelentős része tulajdonjogilag még nem kerül át az ÁPV Rt. hozzárendelt vagyonába, átadásuk időpontja bizonytalan.
Az MTV-székház értékesítésére kiírt két nyilvános pályázat is eredménytelenül zárult. Ugyancsak eredménytelennek nyilvánította az ÁPV Rt. a Vértesi Erőmű Rt. 57,87 százalékos állami részvénycsomagjának privatizációs eljárását, mivel a vagyonkezelő által kidolgozott részletes és tételes kritériumrendszert a potenciális befektetők csak fenntartásokkal lettek volna hajlandóak elfogadni. Az ÁPV Rt. megbízta a Vértesi Erőmű Rt. legnagyobb részvényesét, az MVM Rt.-t, hogy az elmúlt év végéig dolgozza ki a társaság jövőbeni működtetésének feltételrendszerét. A vagyonkezelő ennek figyelembevételével dönt a társaság sorsáról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.