BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Árbefagyasztás

Néhány évvel ezelőtt, 1997-ben a fogyasztói árak teljes körű liberalizálása 150 százalékos inflációhoz vezetett Romániában. Az előző kormányzat 2000 végéig liberális árpolitikát folytatott. A Társadalmi Demokrácia Pártja kisebbségi kormányának konszolidálódásával olyan jelek mutatkoznak, hogy a párt szociális elkötelezettsége erősebb, mint az a szándéka, hogy a piacgazdaság feltételei szerint továbbra is szabadon engedje az árak alakulását.

Adrian Nastase kormányfőnek azon bejelentése, hogy az alapvető élelmiszerek árát a kormányzat ellenőrzése alá vonja, nemcsak belföldön talált visszhangra, hanem a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank illetékeseinek a figyelmét is felkeltette. Neményi József Nándor közgazdász, a román versenytanács alelnöke a bukaresti rádió magyar adásának adott interjújában elmondta: a Nastase-kabinet immár túl van a "mézesheteken", komolyan tisztáznia kell, hogy mit és hogyan akar elérni a gazdasági életben. Összhangot kell teremtenie az ígéretek és a valóság között. A lakosság nagy részének a kenyér és a tejtermékek beszerzése is komoly gondot okoz. A jeles közgazdász szerint az árak szabad alakulását és a kormányzati beavatkozással alakított árak módszerét ötvözni kell. Rövid, meghatározott ideig az államnak muszáj lesz beavatkoznia az árak alakításába. Az indokolatlan áremeléseket eszközlő cégek elleni 3-6-9 hónapos fellépést a közgazdász nem tartja "bűnnek". Adrian Nastase felkérte a kormányon belül működő versenyhivatalt és az ettől független versenytanácsot, hogy bizonyos ideig kapcsolódjanak be az árak szabályozásába, lépjenek fel azok ellen a cégek ellen, melyek profitszerzés miatt veszélyeztetik a lakosság elszegényedett rétegeinek a megélhetését.
A román és nemzetközi szakértők a Nastase-kabinet más lépéseit is úgy értelmezik, hogy azok komoly visszarendeződést jelentenek gazdasági téren. Habár a nemzetközi pénzintézetek azt várják el az országtól, hogy az állami beavatkozás minimális legyen, a kormány komoly támogatásokat helyezett kilátásba: 5000 milliárd lejt (mintegy 185 millió dollár) különít el a mezőgazdaság támogatására, 1000 milliárd lejjel támogatja a brassói traktorgyárat, 300 milliárdot utal át a Tarom állami légitársaságnak. Ezen pluszkiadások miatt valószínűleg az áfa szintjének tervezett csökkentése elmarad. Pluszkiadást jelent az is, hogy a kormány bejelentette: március 1-jétől 1,4 millió lejre emeli a minimálbér szintjét.
A versenytanács alelnöke szerint a kormány csak kimondottan azokon a területeken avatkozik az árpolitikába, ahol az egyes szolgáltatók monopolhelyzetben vannak, illetve ahol bizonyos cégek összehangolt akciójáról szerez tudomást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.