BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bukarest engedni kényszerül

A külföldi befektetők által gyakorolt nyomásnak engedve a társasági törvény megváltoztatását fontolgatja az új román kormány. Elemzők Bukarest piacgazdasági reformok iránti elkötelezettségének mércéjeként tekintenek az alapvető részvényesi jogok átalakítását célzó, egyelőre előkészületi fázisban lévő lépésre -- írja a Wall Street Journal Europe.

A bírálatok kereszttüzébe került az előző bukaresti kormány egyik utolsó intézkedése, melynek során tavaly novemberben rendeleti úton -- a külföldi befektetők értékelése szerint aránytalan mértékben -- erősítette a kisrészvényesek jogállását garantáló előírásokat. A külföldiek többek között azt sérelmezik, hogy a jelenlegi előírások alapján a társaságok alaptőkéjének egy százalékát meghaladó értéket képviselő ügylet esetén a meghatározó tulajdoni hányaddal bíró részvényes köteles megszerezni a kisrészvényesek beleegyezését. A tőkeemelésre vonatkozó szabályok szintén szigorodtak, a vállalkozásoknak újra kell értékelniük eszközeiket, amennyiben az utolsó vagyonfelmérés óta az infláció meghaladta a 10 százalékos mértéket. A szabály célja megakadályozni azt, hogy a stratégiai tulajdonos befektetéséhez képest aránytalanul magas részesedést szerezzen a tőkeemelés által érintett cégben, kisemmizve ezáltal a kisebbségi részvényeseket.
A külföldi befektetők kezét megkötő, ellentmondásos rendelet felülvizsgálatával Bukarest reményei szerint lendületet vehetne végre a külföldi működőtőke beáramlása, így a Romániát választó befektetőket az engedékenyebb szabályozással honnorálnák a nagyobb országkockázat vállalásáért. Az elmúlt évtizedben ugyanis mindössze 6,1 milliárd dollár értékű működőtőke érkezett Romániába, ezzel az ország az átalakuló gazdaságok közül az utolsó helyek egyikén kullog. A bukaresti értéktőzsde 315 millió dolláros kapitalizációja szintén nagyságrendekkel elmarad más közép-európai államok tőkepiacának hasonló mutatóitól. Részben ennek is köszönhető az, hogy a Brüsszel által készített tavalyi országértékelés szerint a 12 tagjelölt közül egyedül a román gazdaság nem tekinthető működő piacgazdaságnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.