Mérsékelt becslések szerint is legalább 130 ezer pénzügyi munkahely szűnt meg Nyugat-Európában összefonódások és felvásárlások következményeként a kilencvenes években -- írja jelentésében az ILO. Ezen piaci folyamatok a bankszektorban dolgozók létszámát mintegy 300 ezer fővel fogják csökkenteni 1999 és 2002 között. A tömeges elbocsátások egy olyan iparágban mennek végbe, amelyet eddig a stabil, esetenként életre szóló foglalkoztatás jellemzett.
A nagyarányú leépítések és átszervezések ellenére a felvásárlások és egyesülések kétharmada nem éri el célját. A remélt nyereség sokszor éppen azért marad el, mert a vezetők alábecsülik a kulturális és egyéb emberi tényezők szerepét a vállalatok zökkenőmentes integrálódásában. Az átszervezések nyomán a dolgozók egyre kevésbé érzik biztonságban munkahelyüket, nő a terhelésük és a rájuk nehezedő stressz. Mindez a szervezetek teljesítményére is kihat.
Az elemzés hangsúlyozza a vezetők és a dolgozók közötti párbeszéd fontosságát a folyamat teljes időtartama alatt. Idézi a KPMG tanácsadó cég tanulmányának megállapítását, miszerint az ilyen ügyletek sikerének valószínűsége 26 százalékkal magasabb, amennyiben a kulturális tényezőkre megfelelő figyelmet fordítanak. A felvásárlások és összefonódások nemzetközivé válása ezt az igényt még tovább erősíti.
A bankszektor kínálta munkahelyek számának csökkenése Kelet- és Közép-Európában is jellemző. A rendszerváltás után az ágazat túlságosan is gyors növekedésnek indult. Később ezért sok rosszul gazdálkodó intézményt a felügyeleti szervek felszámoltak, vagy arra kényszerítettek, hogy erősebb külföldi partnerrel olvadjon össze.
A pénzügyi iparág növekvő koncentrációja nyomán csökken a verseny, ez pedig a kis- és középvállalkozások hitellehetőségeinek beszűküléséhez vezethet. Ezek a vállalkozások pedig minden gazdaságban a munkahelyteremtés legfőbb motorjai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.