A brit belügyminiszter a tavalyi lisszaboni EU-csúcson terjesztette elő reformjavaslatát, amely iránt azóta a német, a francia és az olasz kormány is érdeklődést mutatott, az Európai Bizottság pedig megvalósíthatósági tanulmány készítésébe fogott. Az egységes uniós menekültrendszer kialakítását és a tizenötökbe érkező illegális bevándorlók számának csökkentését célzó terv ugyanakkor mind az ENSZ, mind pedig civil szervezetek részéről ellenkezést váltott ki -- írja a Guardian.
Straw szerint az általa javasolt rendszer nem sértené az 1951-es ENSZ-egyezményben foglaltakat, a szigorításra ugyanakkor feltétlenül szükség van, mert a nemzetközi menekültügy "kicsúszott a kormányok kezéből", azt immár bűnözők, embercsempészek irányítják.
A brit belügyminiszter éppen ezért három csoportba sorolná a menekültek lehetséges származási országát. A "biztonságos" országok polgárainak kérelmeivel nem foglalkoznának, az "elismerten elnyomó rendszerek" alattvalóinak ugyanakkor továbbra is joguk lenne az EU-tagországokban menekültkérelmet benyújtani, és ott megvárni annak elbírálását.
A javaslat vitára okot adó pontja a harmadik lista, amely azon országokat tartalmazná, amelyek esetében abból indulnának ki, hogy a menekültkérelem alaptalan, ezért a kérelmezők az EU-n kívül lennének kénytelenek megvárni a döntést. Ezek közé tartoznának a londoni lap értesülései szerint olyan államok is, mint például Kína.
Nagy-Britannia -- amely tavaly immár a menekültek legnépszerűbb európai célországának számított -- a Straw-javaslat mellett más módokon is igyekszik vezető szerepet játszani az uniós menekültpolitika alakításában. Tony Blair miniszterelnök nemrég olasz kollégájával, Giuliano Amatóval közös cikkben vázolta elsősorban a nyugat-balkáni térség ilyen természetű rendezésére vonatkozó elképzeléseit. Eszerint a két ország vezetésével uniós kapcsolattartó irodák hálózatát kellene létrehozni a régióban, és szakértői csoportokat kellene a helyszínre küldeni az illegális migráció megelőzésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.