Teljes termeléspolitikai irányváltást javasol az agrárgazdaságban a Zöld Szalag Mozgalom -- derül ki a civil szerveződés nemrég elkészült vitaanyagából. A Kupa Mihály volt pénzügyminiszter, Raskó György korábbi földművelésügyi államtitkár, Nagy Tamás MOSZ-elnök és Vidmann Mihály parasztszövetségi elnök nevével fémjelzett szerveződés széles konszenzuson alapuló, középtávú agrárprogramot akar készíteni a 2002-es választásokig, hogy a koncepciót a politikai pártok beépíthessék agrárelképzeléseikbe. A vitaanyagot Raskó állította össze. Kérdésünkre elmondta: a tervezett reformok azt a célt szolgálnák, hogy az agrárium megfelelően készülhessen fel az EU-s tagságra. A mozgalom a dokumentumot e héten három hónapos társadalmi vitára bocsátja -- tette hozzá.
A szerveződés szerint olyan üzemgazdasági szerkezetre lenne szükség, amelyben a nagygazdaságok mellett az árutermelő családi és kisegítő gazdaságok is érdemi szerephez jutnak. A változtatások nyomán lehetővé válna, hogy 300-400 ezer ember főfoglalkozásban, ugyanennyi pedig mellékfoglalkozású vállalkozóként vagy foglalkoztatottként tartósan megélhessen a mezőgazdaságból.
A középtávú agrártervekben kiemelt szerepet kapna a családi gazdaságok segítése. Évente 10-15 ezer gazdaságot lehetne életképes méretűvé fejleszteni. Gazdaságonként legalább 15-50 millió forintnyi tőkeinvesztícióra lenne szükség, amelyet részben állami forrásokból, részben hitelből kellene biztosítani egy átfogó (birtok)fejlesztési program keretében.
Ma a mezőgazdaságban legalább 300 ezer olyan egyéni gazdálkodó dolgozik, aki kényszervállalkozónak tekinthető -- áll a vitaanyagban. Tartós megélhetésükhöz nemzeti programra lenne szükség. Őket "bedolgozóként" lehetne integrálni a minőségi árutermelésbe. Az integrátorok szociális feladatot is teljesítenének: ennek ösztönzéséhez több évre szóló költségvetési támogatást kellene nyújtani a foglalkoztatási alapból. A mozgalom azt javasolja, hogy a kényszervállalkozók tb-biztosítását -- a lengyelországi gyakorlathoz hasonlóan -- vállalja át az állam.
A civil szerveződés az üzletrésztörvény miatt megingott szövetkezeti szféra talpra állításához átfogó adósságrendezést javasol állami garancia és kamattámogatás mellett. A program segítségével a szövetkezeteknek gazdasági társaságokká kellene alakulniuk. A mozgalom szerint a kívülálló üzletrésztulajdonosokat az államnak kellene kifizetnie egy reorganizációs program keretében. Cserében a szövetkezetek foglalkoztatási feladatokat vállalnának át.
A mezőgazdasági társas vállalkozások számára is lehetővé kellene tenni, hogy üzemenként legalább annyi termőföldet vásárolhassanak, mint a természetes személyek -- közli a dokumentum. A mozgalom átfogó birtokreformot sürget, mert a mai feltételek mellett nincs esély a versenyképes üzemméretek kialakítására. A vitaanyag leszögezi: a csaknem 2 millió kisparcellás földtulajdonost érdekeltté kell tenni a föld eladásában. Ebben a parlament felügyeletére bízott nemzeti földalap kapna meghatározó szerepet.
A dokumentum szerint az állami földeket ezzel egy időben privatizálni kell. A földszerzést EU-s mintára helyben lakáshoz, főfoglalkozású agrártevékenységhez és szakértelemhez kell kötni. A vállalkozói tőke biztonsága érdekében szükséges egy földbérletet szabályozó törvény is, amely -- ellentétben a jelenlegi előírásokkal -- a minimális bérleti időt (szántónál például öt évet) határozza meg.
A civil szerveződés a versenyszféra támogatáspolitikájában javasolja, hogy szűnjenek meg a nyílt szociális segélynek tekinthető formák (például földalapú támogatások). Felszámolnák a szubvenciós rendszer bürokratikus és szubjektív elemeit is. Szakítanának a szektorsemleges támogatási elvvel, és a felszabaduló pénzeket birtokfejlesztésre, reorganizációra és hatékonyságjavító technológiai fejlesztésekre fordítanák. Az elavult kiviteli támogatások helyett az exporthitelek kamatszubvencióját, garantálását és a közvetett piacra jutási támogatások bővítését indítványozzák. A versenytörvény azonnali módosítását sürgetik, hogy a beszerzési társaságokat alakító kereskedelmi láncokkal szemben a termelők és a feldolgozók törvényesen léphessenek fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.