Az Adrian Nastase vezette Társadalmi Demokrácia Pártja (PDSR) meghívására a napokban Bukarestbe érkezett kínai küldöttséget a Kínai Kommunista Párt központi bizottsága külkapcsolatokkal foglalkozó főosztályának miniszterhelyettese vezeti. Arra a kérdésre, miért van most szükség a román--kínai kapcsolatok felelevenítésére, a kormányfő így válaszolt: a nyugat-európai szociáldemokrata pártok sem kerülik a Kínai Kommunista Pártot. Az is kiderült, hogy ez a kínai delegáció egy másik csoport látogatását készítette elő, azt a küldöttséget az államtanács gazdasági ügyek irányításával foglalkozó alelnöke fogja vezetni. Február végén a román--kínai vegyes bizottság is megtartja értekezletét. A román--kínai kereskedelmi mérleg nem túl kedvező Románia szempontjából. Tavaly körülbelül 230 millió dollár volt az áruforgalom értéke, míg a nyolcvanas években ez a szám meghaladta a másfél milliárdot. A Romániából Kínába induló áruk értéke az utóbbi években alig néhány tíz millió dollárra rúgott.
A Nastase-kormányzat ugyanakkor ismét szóba akarja hozni azt, hogy Kína igen nagy adósságot halmozott fel Romániával szemben, amikor a nyolcvanas években a bukaresti nehézgépgyár nagy teljesítményű hőerőműveket épített Kínában. Románia igencsak érdekelt abban is, hogy a Nyugaton eladhatatlan árukészlete egy részét a kevésbé igényes kínai piacon értékesítse. A kormányfő állítólag már tárgyalt erről saját gazdasági minisztereivel. Nastase azt reméli, hogy a szerződések, piac nélkül maradt román ipar új erőre kap, ha a kormány újracsomózza az 1989 előtti gazdasági szálakat, visszaszerzi a hagyományos KGST-piac egy részét. Ugyancsak ezt a célt szolgálhatta az is, hogy nemrég az államelnöki Cotroceni-palotában Ion Iliescu népes orosz vállalkozói delegációt fogadott, ezt követően pedig a román külügyminiszter Moszkvába utazott.
A gazdasági kapcsolatépítés mellett más jelek is arra mutatnak, hogy a reformkommunisták ott folytatják a hatalomgyakorlást, ahol azt 1996-ban abbahagyták. Az ország és a nagyvilág nem felejti el egykönnyen azt, hogy milyen kárt okozott a román demokratikus kibontakozásnak az úgynevezett bányászlátogatások sorozata. A Demokratikus Konvenció--RMDSZ kormányzás idején a bányászjárások vezérét, Miron Cosma szakszervezeti vezetőt az államhatalom aláásásáért 18 évi börtönbüntetésre ítélték. Cosma ügyvédje, Viorel Dumitrescu felszólította a legfőbb ügyészt, semmisítse meg a Cosma ellen született ítéletet.
A legfőbb ügyészség már felfüggesztette azt az ítéletet, melynek alapján Mihai Chitac és Victor Stanculescu tábornokoknak 15-15 évet kellett volna börtönben tölteniük. A két magas rangú katonatisztről bebizonyosodott, hogy 1989 végén Temesváron a fegyvertelen, Ceausescu ellen tüntető tömegbe lövettek.
Egyre több jel mutat arra Romániában, hogy a szociáldemokrata kormányváltás nyomán az ország vezetőségének egyik legfőbb gondja az 1989 előtti piacok visszaszerzése, a korábbi baráti kapcsolatok újjáélesztése. Máthé Éva-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.