A magyar gazdaság sikerei ellenére bajban van, mert "egészségtelen" a szerkezete. A kis- és középvállalkozások részaránya a gazdasági termelésben és annak profitjában nem éri el a nyugat-európai mértéket -- mondta Orbán Viktor miniszterelnök tegnap a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági évnyitó című fórumán. Ezért a gazdaságpolitikában korszakváltás következik be, amelynek haszonélvezői és támogatottjai a kis- és közepes vállalkozások lesznek. Ma már a magyar gazdaság van olyan erős, hogy a makrogazdasági adatok romlása nélkül támogathatja a vállalkozói szektort -- hangsúlyozta a miniszterelnök. A fogyasztás bővülése azonban nem jár automatikusan a kis- és középvállalkozások fejlődésével. Ehhez erős kormányzati politikára van szükség -- figyelmeztetett a miniszterelnök. Orbán Viktor szövetséget ajánlott a vállalkozóknak és az őket képviselő kamarának.
Az idén életbeléptetett és sokat bírált reprezentációs adóterhek felülvizsgálatára alakuljon a kormány és a kamara képviselőiből egy bizottság -- ajánlotta Varga Mihály pénzügyminiszter. Rövid határidőn belül vizsgálják meg a felmerülő problémákat és az esetleges jogszabályváltozás lehetőségét. A kormány 1998-ban arra tett ígéretet, hogy nem ragaszkodik a hibáihoz. Ha a törvények nem találkoznak a mindennapi élet gyakorlatával, akkor módosítani kell a jogszabályokat -- hangsúlyozta a pénzügyminiszter. Belátta a kabinet, hogy az egészségügyi hozzájárulás növelése olyan nagy terhet jelentett a vállalkozóknak, hogy azt nem tudta ellensúlyozni a társadalombiztosítási járulék 6 százalékpontos csökkentése. Bár összességében 120 milliárd forint maradt így a vállalkozói szektornál -- emlékeztetett Varga Mihály.
Az MKIK és a Gazdasági Minisztérium (GM) szövetségének élő példája az a közös munkacsoport, amely a minimálbér-emelés terheinek kompenzálását vizsgálja. Azon dolgoznak, hogy a tb-terhek megfizetéséhez átmenetileg hogyan és kiknek lehetne pénzügyi segítséget nyújtani a munkaerő-piaci alapból -- jelentette be Matolcsy György gazdasági miniszter. E mellett szólt arról is, hogy a Széchenyi-terv -- amelynek pályázatai eddig 300 ezer vállalkozóhoz jutottak el -- azoknak szól, akik fejlődésre képesek, és már elértek valamit.
Kérdésre válaszolva Orbán Viktor elmondta: a mezőgazdaság mindaddig bajban lesz, amíg nincs világos birtokpolitika. A mezőgazdaság helyzetét nem lehet pártpolitikai szimpátiák alapján rendezni -- tette hozzá. A kormányfő közepes méretű családi gazdaságokat támogató agrárpolitikát vázolt fel a fórumon. A földbirtokrendezésről szóló törvény várhatóan márciusban kerül a parlament asztalára, és a tervek szerint júniusban el is fogadják. Emellett reményét fejezte ki, hogy hamarosan elkészül az országos programba ágyazott fővárosi közlekedésfejlesztési koncepció. Ennek fontossága nem lehet pártpolitikai kérdés -- fogalmazott Orbán Viktor, aki cáfolta, hogy Budapest nem kapna kellő támogatást a fejlesztésekre. A Dunaferr-rel kapcsolatos kérdésre elmondta: a cég privatizációját semmilyen gazdasági érv nem indokolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.