Tavaly a Központi Statisztikai Hivatal 103 ezerrel több gazdasági vállalkozást számolt, mint egy évvel korábban -- áll a hivatalos közleményben. Az új vállalkozások 54 százalékát egyéni, 46 százalékát pedig társas vállalkozásként alapították.
Változatlanul Budapesten és az ország nyugati felén legmagasabb a vállalkozások sűrűsége. Budapesten 138 jut ezer főre, és továbbra is 80 feletti Győr-Moson-Sopron, Zala, Pest és Csongrád megyében. A legalacsonyabb sűrűség Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyét jellemzi, ahol 58, illetve 55 vállalkozás jut ezer főre.
A legjelentősebb növekedés tavaly is Budapesten és Pest megyében történt, a működő vállalkozások száma több mint 46 ezerrel, ezen belül is a fővárosban közel 34 ezerrel emelkedett, a legalacsonyabb dinamika pedig a dél-dunántúli régióban figyelhető meg.
Leginkább az "ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás", illetve a "kereskedelem, javítás" nemzetgazdasági ágakba tartozó tevékenységek esetén nőtt meg a vállalkozási kedv tavaly. Az összes változás 57 százalékát ezen ágazatba tartozók számának emelkedése jelentette.
Mivel az egyes nemzetgazdasági ágakban a növekedés január óta közel azonos ütemű, ezért arányait tekintve egyik nemzetgazdaági ág részesedése sem módosult számottevően az elmúlt év folyamán.
Ugyan mennyiségileg nem számottevően, de arányaiban a "pénzügyi tevékenység" körében növekedett leginkább a vállalkozások aránya, 31 százalékkal. A működő társas vállalkozások száma több mint 47,5 ezerrel gyarapodott, ennek döntő többsége, 98 százaléka tíz fő alatti.
A működő szervezetek száma 2000-ben 13 százalékkal emelkedett, így év végén 106 ezerrel számolt többet a statisztikai hivatal, mint egy évvel korábban -- áll a KSH legfrissebb jelentésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.