BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stockholm sürgeti Magyarországot

"Nagyon határozott erőfeszítésekre" szólította fel Magyarországot a csatlakozási tárgyalásokon Staffan Carlsson, a soros uniós elnökséget betöltő Svédország budapesti nagykövete. Martonyi János külügyminiszter ugyanakkor annak a reményének adott hangot, hogy 2002-re már csak a három-öt legnehezebb kérdés marad a tárgyalóasztalon.

A svéd diplomata az Országgyűlés integrációs bizottságában azt tanácsolta a magyar kormánynak, hogy "ne tegye félre, az út szélére" a nehéz témákat sem a svéd elnökség alatt a tárgyalásokon, külön is kiemelve a környezetvédelem, a szabad tőkeáramlás és azon belül is a földvásárlás ügyét. Carlsson "erőteljes politikai választ" sürgetett a tagjelöltek -- különösen a legjobban felkészültek -- részéről a decemberi nizzai EU-csúcson bővítésügyben az unió részéről tett "nagy előrelépésre".
Az "erőteljes politikai válasz" alatt a tárgyalási erőfeszítéseken kívül a magyar törvények uniós harmonizációja és azok gyakorlati alkalmazása is értendő -- figyelmeztetett a nagykövet. Egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy a júniusi göteborgi EU-csúcson csak akkor lehet előrelépésre számítani, ha megszületik a jelöltek részéről ez az "erőteljes politikai válasz".
Képviselői kérdésre válaszolva később annyival egészítette ki sürgetését a svéd diplomata, hogy az uniós bővítési stratégiában szereplő problémabefagyasztási technika (uniós zsargonban set aside, ami lehetővé teszi olyan fejezetek lezárását is a vitatott kérdés[ek] kivételével, amelyekben csak egy-két, ám jelenleg megoldhatatlannak tűnő probléma van) csupán legvégső esetben alkalmazható. "Lehet használni a set aside technikát, de csak akkor, ha más megoldás már tényleg nincs" -- mondta Carlsson.
"Ha egyik befagyasztott problémát a másikra halmoznánk, a tárgyalások későbbi szakaszát lehetetlenítenénk el, s nem jönne létre az a dinamika a tárgyalásokon, ami lehetővé tenné az eredményt Göteborgban" -- vélte a nagykövet. Ez Carlsson szerint azt jelentené, hogy a júniusi csúcson nem tudnák megnevezni a bővítés időpontját és az elsőként csatlakozó országokat.
A svéd nagykövet elismerte, hogy a tárgyalások sikeréhez "az uniónak is el kell végeznie a házi feladatát". Stockholm tudatában is van annak, hogy a tagországok sokszor eltérő álláspontjának egyeztetése, közös uniós pozícióvá formálása igen nehéz feladat -- mondta Carlsson, de egyúttal azzal biztatta a magyar képviselőket, hogy az általuk is sokat dicsért és igen ambiciózusnak tartott svéd elnökségi program végrehajtását valamennyi tagország támogatja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.