BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több eljárás a német csődhullám miatt

Háromévi csökkenés után tavaly újra 1,9 százalékkal emelkedett Nyugat-Európában a csődeljárások száma. A tönkrement társaságok csaknem fele brit és német volt. Jellemzően a kereskedelemmel és szolgáltatással foglalkozó kis- és középvállalkozásokkal szemben indult a legtöbb eljárás, a közeljövőben azonban várhatóan nagy számban válnak fizetésképtelenné az internetes gazdaság cégei is.

Megfordult a csődeljárások száma csökkenésének európai trendje. A kedvezőtlen folyamat hátterében jobbára Németország adatainak drasztikus romlása áll, ahol tavaly 19,3 százalékkal, 40 400-ra emelkedett az eljárások száma. Az összesen 187 ezer nyugat-európai csődeljárás közül csaknem 129 ezer volt vállalati csőd -- derül ki a Creditreform német kutatóintézet tanulmányából, melynek készítői 2001-re a csődeljárások számának további emelkedését jósolják. Az internetes cégeket fenyegető fokozott fizetésképtelenségi kockázat mellett ugyanis pesszimizmusra ad okot a bázeli bizottság által kidolgozott, a saját tőke arányára vonatkozó előírások szigorodása is.
A kiábrándító német adatok mellett a helyzet látványos javulásával büszkélkedhet Spanyolország, ahol 1999-hez képest tavaly 35,5 százalékkal kevesebb alkalommal került sor csődeljárásra, illetve Finnország, ahol szintén 31,8 százalékos csökkenést regisztráltak. Ha kisebb mértékben is, de javultak a Görög-, Ír-, Franciországra, Ausztriára, Svájcra és Belgiumra vonatkozó adatok is. Az eljárások abszolút számát vizsgálva hihetetlenül alacsony értékeket produkáltak a szegényebb, felzárkózóban lévő uniós tagállamok: a portugál, a spanyol, az ír és a görög esetek száma nem éri el az ezret sem. Európa vezető gazdaságait a cégbezárások nagyságrendekkel nagyobb száma jellemzi: 47 600 eljárással Nagy-Britannia megelőzte a második helyre feljövő Németországot, s tavaly először a harmadik helyre szorult Franciaország, ahol 39 ezer esetet jegyeztek fel.
Egy-egy gazdaság cégeinek stabilitását érzékeltetheti a tízezer bejegyzett vállalkozásra jutó csődesetek száma, ebben a tekintetben szintén szélsőséges különbségek fedezhetők fel a vizsgálatba vont országok között. Míg Luxemburgban 200 a mutató értéke, addig Spanyolországban mindössze 2. Európa meghatározó jelentőségű nagy gazdaságai közül e szempontból 168-as értékkel a francia áll a legrosszabbul, Németország hasonló mutatója 78, a briteké pedig 40.
Meglepő módon az eljárások magasabb száma ellenére az 1999-es 1,4 millióhoz képest tavaly csak 1,1 milliónyi nyugat-európai munkavállaló vesztette el állását munkahelye felszámolása miatt. Egy-egy eljárás során így átlagosan nyolcan váltak munkanélkülivé, ami arra utal, hogy jobbára a kis- és középvállalkozások mentek tönkre. Ugyanerre a következtetésre jutottak a kutatók a vállalkozások finanszírozási szerkezetének vizsgálatakor, a kisebb cégek esetében a saját tőke aránya általában nem éri el az egyharmados arányt sem, az idegen források bevonása viszont érthető módon kiszolgáltatottabbá teszi a vállalkozásokat. Az európai átlagnál jóval alacsonyabb, csupán 13, illetve 14 százalékos a saját tőke aránya az osztrák és a német kisvállalkozásoknál.
Az ágazati megoszlást tekintve különösen rossz évet tudhatnak maguk mögött a kereskedelemmel és szolgáltatással foglalkozó európai vállalkozások, az összes felszámoláson belül mindkettő egyaránt 27,8 százalékos arányt képvisel. Németországban kiugróan magas volt a csődbe ment építőipari cégek aránya, a briteknél pedig a feldolgozóipar szerepelt az európai átlagnál lényegesen rosszabbul.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.