BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Váltás Izraelben

Egyre több tőke áramlik az élettudományokkal foglalkozó szektorba Izraelben is, ahol a befektetők -- ahogyan sok más országban is -- egyre inkább ezekben a cégekben látják a jövőt. A tendencia a csúcstechnológiai és távközlési vállalatok rovására erősödik.

Az élettudományokban a 2001. esztendő olyan lesz, mint az 1991. a csúcstechnológiai cégek számára -- idézi a tel-avivi Koor Corporate Venture Capital szakértőjét a Reuters. Az élettudományokba még viszonylag kevés befektetési alap fektetett, de a növekedés jelei egyértelműen mutatkoznak. 2000 harmadik negyedében 81 millió dollár tőke áramlott az ágazatba, amely a biotechnológia mellett (ami itt nem elsősorban az élelmiszer-ipari eljárásokat takarja, mint fenti írásunkban) a gyógyszergyártást, a gyógyászati eszközök előállítását is tartalmazza. Ez az összeg 73 százalékkal több, mint a második negyedévben, de még így is csak a töredéke annak az 1,08 milliárd dollárnak, ami ugyanebben az időszakban került az újonnan indult izraeli vállalkozásokhoz.
Az élettudományi szektorba jórészt külföldről érkezett a tőke, de a belföldiek is növelték befektetéseiket.
Szakértők szerint a világszerte tapasztalható tendenciákhoz hasonlóan a részvényesek a jövőben Izraelben is inkább biotechnológiai, és nem távközlési vagy internetes cégek papírjaiba teszik a pénzüket.
Az emberi génállomány feltérképezése révén felgyorsul majd a személyre szabottan összeállított gyógyszerek előállítása, ezek a korábbiaknál sokkal hatásosabban, célzottabban tudnak majd gyógyítani. Izraelben több biotechnológiai társaság is tőzsdére ment 2000-ben, például a Compugen a Nasdaqra, az XTL gyógyszercég Londonban, illetve a gyógyászati eszközöket gyártó Oridion Svájcban, s többen tervezik az idei tőzsdei megjelenést is. Az egyik ilyen a Biosonix Ltd., amely a véráramlás mérésére fejlesztett ki műszert, s már ott van a tarsolyában a következő, az InFlow, amelynek operációk során van jelentősége. A társaság reményei szerint az illetékes hatóság engedélyével jövőre már forgalmazhatja a műszereket, amelyektől kétmilliárd dolláros bevételt vár.
Izrael másik jelentős biotechnológiai vállalkozása az Omrix Biopharmaceuticals Ltd. A társaság olyan enyvszerű készítményt fejlesztett ki természetes anyagokból, amely meggátolja a túlzott vérzést az operáció során. A quixil nevű szer várhatóan 2001 harmadik negyedében kerül a piacra, amelynek nagyságát egymilliárd dollárra becsli az izraeli cég. Az új készítmények révén az Omrix a tavalyelőtt még 20 millió dolláros árbevételét öt éven belül 200 millióra tervezi növelni. Szakmai befektetőt is keres, s az év vége felé meg akar jelenni a Nasdaqon is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.