BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonytalan jövő

A 2000-es előzetes GDP-adat közzétételekor vált igazán szembetűnővé, hogy az elemzők idei előrejelzései között milyen nagy különbségek vannak. A differenciák a gazdaság dinamikus növekedésének, a nyitott gazdaságokra jellemző hektikusságnak és módszertani problémáknak egyaránt betudható. Bár a szakértők nagy része 2001-re a tavalyinál kisebb növekedést vár, egyelőre sok az idei évvel kapcsolatos bizonytalanság.

A múlt hét csütörtökön megjelent -- elemzői várakozásokkal egybevágó -- GDP-adat kapcsán több külföldi és hazai kutatóintézet és elemző közölte friss prognózisát. Szembetűnő, hogy a szakértők előrejelzései között milyen óriási különbségek vannak. Míg például a Nomura 4 százalék alatti növekedést vár 2001-re, addig más elemzők kitartanak az 5 százalék feletti bővülés mellett. Bár az előrejelzések összességében kisebb optimizmust sugallnak, mint fél évvel ezelőtt, a differenciák mégis igen nagyok. Fejlett országokban szinte elképzelhetetlen, hogy az előrejelzések 1,8-2 százalékos sávban szóródjanak.
A nagy szóródásnak több oka is van. Egyrészt magas növekedési potenciál mellett mindig bizonytalanabbak a kilátások, hiszen a gazdaság többnyire a dinamikából fakadóan instabilabb. A nagymértékű gazdasági nyitottság mellett azt is nehéz megjósolni, hogy milyen mértékben hat a hazai gazdaságra a világgazdasági konjunktúra változása. Egyesek szerint egy esetleges pozitív vagy negatív változás az egekbe, vagy a mélybe tudja dönteni az exportdinamikát. Mások úgy vélik, hogy egy "jó" exportszerkezet még egy nyitott gazdaságnál is stabil külkereskedelmi teljesítményt eredményezhet. Nem szabad figyelmen hagyni azt a tényt sem, hogy a külföldi intézetek gyakran nem is fordítanak kellő figyelmet a kisebb gazdaságokban zajló folymatokra, hiszen ügyfeleiket elsősorban a nagyobb piacok történései érdeklik.
A fenti elméleti megfontolások mindegyike érvényes Magyarországra is. Ráadásul "módszertani-pszichológiai" okai is lehetnek a bizonytalanságoknak. A piaci elemzők ugyanis többnyire a keresleti (felhasználási) oldalon történő változások alapján próbálják az elkövetkező időszakok GDP-jét becsülni. Itt azonban igen gyakran különös dolgokat mutat a statisztika. Ilyen például, hogy a fogyasztás, a felhalmozás és a nettó export dinamikája egyaránt alulmúlja felhasználási oldal együttes növekedési ütemét. Ez természetesen csak akkor lehetséges, ha az oldal egyetlen fennmaradó tétele, a készletfelhalmozás óriási bővülést mutat. Ez elvileg nemigen valószínű, tekintve azonban, hogy ezen a soron számolják el a nem azonosítható tételeket és a tévedéseket, ez elő szokott fordulni. Ilyen volt például az utolsó előtti, 2000 harmadik negyedévére vonatkozó makroadat.
Ekkor az elemzők bajban vannak, ugyanis nem tudják, hogy a sor tényleges készletváltozást mutat-e, illetve a beruházás vagy a fogyasztás növekedését takarja. Gyakran elő szokott fordulni, hogy a készletek között szereplő tételek egy jó részét utólag sikerül besorolni valamelyik "nagy" felhasználási kategóriába, amelynek így utólag növekszik a dinamikája.
Ráadásul a termelési és felhalmozási oldal közötti azonosság néha úgy válik igazán hitelessé, hogy a folyamatos újraszámolások után a kimutatott GDP-növekedés üteme is csökken. Az 1999-es adat a kezdeti 4,5 százalékról az ellenőrzések során 4,4-re csökkent, és az sem elképzelhetetlen, hogy a március végi "végleges" adat már még egy tizeddel alacsonyabb értéket mutat majd.
Így aztán könnyen lehet, hogy amikor az elemzők az idén a kormányzati költekezés fogyasztásra, illetve beruházásra gyakorolt pótlólagos hatását vizsgálják, nem tudják, mekkora is volt pontosan az adott felhasználási tényező egy időszakkal korábban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.