Az előzetes, kiigazítatlan adatok alapján januárban az ipari termelés volumene 16 százalékkal volt magasabb, mint tizenkét hónappal korábban. A gyenge hónapnak számító decemberhez képest 2,9 százalékkal bővült a termelés. A friss adat a tizenkét havi index esetében is jobb, mint az azt megelőző legutolsó, decemberi: akkor még "csak" 10,4 százalékos volt a teljesítménynövekedés.
Ugyanakkor a -- szakértők által jobban kedvelt -- szezonálisan és munkanap-korrekcióval kiigazított indexeket figyelembe véve, éppen ellenkező tendencia figyelhető meg. A korrigált adat ugyanis decemberben 14,9, januárban pedig 6,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.
A szektor dinamikája 2000 elején-közepén volt kimagasló, utána kisebb lassulás következett be. Az átlagos éves, 18,3 százalékos teljesítménynövekedés tehát folyamatosan csökkenő dinamika mellett valósult meg.
Hogy a lassulás folytatódik-e, egyelőre nehéz eldönteni. A decemberi adatok a kevés munkanap miatt nem voltak mérvadóak, a januári számokat pedig a kiigazított és a "nyers" számok közötti nagy különbség miatt nehéz elemezni. A magyar trend eddig igen szorosan illeszkedett a nyugat-európai konjunktúrához -- mondja Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő Rt. elemzője. Ezért valószínű, hogy az év első felében még lassulni fog.
Mivel a januári értékek közötti differencia egy részét módszertani változások indokolják, nem tartja rossznak az adatot Kovács György, a DG-Bank makroelemzője. Véleménye szerint a mostani szám kicsivel erősebb, mint amit a lefelé tartó trend alapján várni lehetett. Különösen jól alakult az exportértékesítés. A 26,1 százalékos volumenbővülés igen kimagasló -- hívja fel a figyelmet az elemző.
Érdekesség, hogy az exportértékesítés dinamikájának gyorsulása a januári külkereskedelmi adatokban nem látszik. Ráadásul az export-rendelésállományok is ígéretesen alakulnak. Az adatok arra utalnak, hogy az ipari növekedést az idén is a kivitel fogja meghatározni -- mondja Forián Szabó. Kovács a rendelésállományok alakulása alapján úgy számol, hogy októberben, a lassulás ellenére, még mindig 17 százalék körül lehet az exportértékesítés bővülési üteme.
Az utóbbi hónapok adatai arra engednek következtetni, hogy a világgazdasági konjunktúrában beállott változás magyarországi hatásai csak visszafogottan jelentkeznek. Ez azt bizonyíthatja, hogy a nemzetközi munkamegosztásban hazánk kedvező pozícióban van -- mondja Forián.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.