BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Halad a jogharmonizáció

Minden felszólaló hangsúlyozta a nemrég jóváhagyott alkotmánymódosítás nagy jelentőségét Szlovákia leendő EU- és NATO-tagsága szempontjából a SIMS nemzetközi kérdésekkel foglalkozó szlovák kutatóintézet és a Konrad Adenauer Alapítvány rendezésében Pozsonyban február végén Szlovák külpolitika 2000-ben az integrálódás útján címmel megtartott konferencián -- számolt be a Pravda.

Az eddig hatályos, eredetileg 1992 szeptemberében, még az egykori Csehszlovákia idejében keletkezett alkotmány módosításával valóban a jelenleg legaktuálisabb kérdéseket akarták megoldani. Az egyik legfontosabb változtatás a nemzetközi és belső jogi szabályozás viszonyában történt olyan irányban, hogy megkönnyítse Szlovákia számára a belépést az EU-ba és a NATO-ba. Eszerint Szlovákia szuverén jogainak egy részét átruházhatja arra a nemzetközi szervezetre, amelynek tagja, és a szervezet kötelező rendelkezéseit saját belső jogi szabályozása fölé helyezi.
A Národná Obroda szerint éppen erről a módosításról folyt a legélesebb parlamenti vita, mert az ellenzék -- a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) -- ebben Szlovákia önállóságának megcsonkítását látja. Ez is annak "lehangoló bizonyítéka" -- mondta Frantisek Sebej, a parlament európai integrációs bizottságának elnöke --, hogy az ellenzékiek minden eddigi deklarációjuk ellenére valójában nem akarják Szlovákia EU- és NATO-tagságát. A Sme Jozef Migast, a parlament elnökét idézi, aki az alkotmány módosítását a tavalyi integrációs előkészületek fontos összegződésének nevezte. Lubomír Fogas törvényhozásért felelős miniszterelnök-helyettes is azt mondta, hogy Szlovákia uniós jogharmonizációja egészében kielégítően halad, a szlovákiai jogszabályoknak a fejezetek felében mintegy 90 százalékát, négyben pedig közel 50 százalékát már hozzáigazították az európai uniós joghoz.
Az EU-tagság eléréséhez azonban a szlovák parlamentnek 2002 végéig még 52 új törvényt, 31 törvénymódosítást és nemzetközi szerződések két ratifikációját kell jóváhagynia, és a "legnehezebb" fejezeteket (mezőgazdaság, közlekedés, pénzügyi kontroll) illetően is sok a szlovák jogalkotók tennivalója. Peter Weiss, a parlament külügyi bizottságának elnöke a külpolitika eredményességének fő feltételeként a "kerekasztalt", vagyis a különböző politikai erők együttműködését említette. Eduard Kukan külügyminiszter szerint az idén a szlovák diplomácia abszolút prioritása az együttműködés fejlesztése a legfontosabb NATO-tagországokkal (tekintettel a jövő évi prágai NATO-értekezletre, ahol az új tagok felvételéről döntenek).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.