Az árvíz okozta károk helyreállítási költsége -- a jelenlegi számítások szerint -- meghaladja a 19 milliárd forintot. Több mint kétezer épületben mintegy négymilliárdos kár keletkezett. Ezek helyreállítása, illetve újjáépítése 8,7 milliárd forintba kerül majd -- jelentette be tegnap satótájékoztatón Bakondi György, a helyreállítási és újjáépítési tárcaközi bizottság elnöke. A helyreállításról szóló kormányhatározat tervezete elkészült, azt a bizottság ma terjeszti a kormány elé. Erről Bakondi György csupán annyit árult el: nem pénzt adnak a károsultaknak, hanem építési szolgáltatást nyújtanak. Nagy kapacitással rendelkező építőipari cégre bízzák majd, hogy az összedőlt és lakhatatlanná vált házak helyett új otthonokat építsenek, korszerűbb technológiával. Az újjáépítés finanszírozására információink szerint több variációt terjesztenek a kormány elé. Az egyik a tavalyihoz hasonló konstrukció lenne, vagyis az állam a magánlakások újjáépítési költségeinek 50 százalékát vállalná magára, a másik felét az árvízkárosultaknak kellene fedezniük. Olyan elképzelés is van, hogy nem kérnek önerőt, hanem a régi, károsodott ingatlan értékét leszámítják az új lakás árából. A különbözetet a lakónak később, részletekben kellene kiegyenlítenie, vagy bérleti díjat fizetne. Ebben az esetben az önkormányzatok tulajdonjogát jegyeznék be. Információinkat Bakondi György sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta. Annyit közölt: a cél az, hogy a társadalmi igazságosságnak megfelelő megoldás szülessen.
A magánlakásokban több mint 2,5 milliárd forint értékű kárt okozott az árvíz, helyreállításuk költségét 5,9 milliárd forintra becsülik. A nem lakáscélú ingatlanok (istállók, melléképületek) kára félmilliárd forint, helyreállítási költségük meghaladja az egymilliárdot.
A kötelező önkormányzati feladatot ellátó létesítmények helyreállítását várhatóan -- csakúgy, mint tavaly -- most is teljes egészében az állam vállalja magára. Ez pedig, az eddigi számítások szerint, 1,3 milliárd forintot emészt fel. Az egyéb önkormányzati épületek, így a megrongálódott szociális otthonok, művelődési házak felújítására becslések szerint 445 millió forintot kell fordítani.
A mezőgazdasági károk helyreállítása 6,1 milliárd forintba, az önkormányzati utaké 1,5 milliárdba, az állami utaké pedig 3,56 milliárdba kerül majd -- mondta Bakondi György. A cél az, hogy az újjáépítés a vidékfejlesztési célokkal összhangban történjen meg -- tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.