A végleges adatok alapján januárban 237 millió eurós hiány keletkezett a folyó fizetési mérlegben. Az előzetes adatokhoz képest csaknem minden soron kismértékű "javulás" figyelhető meg. A Magyar Nemzeti Bank számításai szerint az áruexport valamivel nagyobb, az import pedig kisebb volt, mint a két héttel ezelőtt közölt adatok. Így 34 millió euróval mérséklődött az árumérleg hiánya. További ötmillióval javult a szolgáltatások és a jövedelmek egyenlege. A fentiek következtében a folyó hiány a korábban számítottnál 29 millió euróval kisebb.
Az előzetes és a végleges adatok szokásosnál némileg nagyobb eltérése nemigen változtat a külső egyensúly januári alakulásának megítélésében. Egyrészt azért nem, mert a külső egyensúlyromlás mértéke jelentősen meghaladta a módosítások mértékét. Másrészt a tíz napja megjelent, külkereskedelmi termékforgalomról szóló adatok tovább árnyalták a külgazdasági folyamatokról kialakított képet. Ez alapján megállapítható, hogy folytatódott a néhány hónapja kezdődött egyensúlyromlás.
A folyó mérleg adatai szerint az árukivitel euróban mérve 12 hónap alatt 22,6 százalékkal növekedett, az import pedig 30,7 százalékos bővülést mutatott januárban. Elsősorban ennek köszönhető, hogy januárban a folyó hiány a tavalyi háromszorosára nőtt.
Az erőteljes importdinamika mögött egyszerre húzódik meg volumennövekedés és az importárak tavalyi évhez képest bekövetkezett emelkedése. Ez utóbbi a magasabb energiaárak következménye. Mivel azonban a világpiaci árak az utóbbi hónapokban jelentősen estek, ez a magyarázat nem elégséges. Arról egyelőre kevés az információ, hogy a volumennövekedés mögött milyen keresleti tényezők állnak. Ebből a szempontból a külkereskedelmi termékforgalom adatai is csak kevés fogódzót nyújtanak. Ugyanis a vámszabad területi import és a gépbehozatal dinamikus növekedése mellett az egyértelműen fogyasztáshoz kötődő élelmiszertermékek importja is jelentősen bővült.
Emellett az utóbbi hónapokban a korábbi nagy exportexpanzió is visszafogottabbá vált. Tavaly minden negyedévben 30 százalék felett volt a kivitel növekedési üteme, az utóbbi két hónap azonban csak 20 százalékos bővülést mutat.
A fentiek ellenére az elemzők egyelőre nem borúlátóak. Több elemző úgy véli, hogy amennyiben megteremtődnek a pótlólagos kapacitások, az EU-konjunktúrában bekövetkezett negatív változások ellensúlyozhatók. Mások szerint azért felesleges az aggodalom, mert még nem egyértelműek a külső egyensúllyal kapcsolatos folyamatok. Egyelőre megjósolhatatlan, hogy a potenciális tényezők közül jelenleg és a jövőben melyik húzza az importot, ezért bizonytalan, hogy az utóbbi hónapokban bekövetkezett romlás egy új trend kezdete, avagy ideiglenes jelenség. Ennek eldöntésére érdemes megvárni a következő két-három hónap fejleményeit. Az elemzők 2,3--2,8 milliárd euró közötti éves folyó hiányt várnak, ami egyáltalán nem jelent végzetes egyensúlyromlást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.