BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milánó és Brüsszel is pellengéren

Három tucatnál is több olyan uniós nagyváros van (150 ezernél nagyobb lakossággal), amelyben tisztítatlanul engedik a szennyvizet a folyóba. A legismertebb nevek a most első ízben közzétett európai bizottsági szégyenlistán Milánó és maga az EU "fővárosa", Brüsszel. Hazánk szintén csak a csatlakozás után néhány évvel lesz képes eleget tenni a szennyvíztisztítást előíró uniós direktívának.

Több nagyváros egyszerűen fittyet hány a szennyvíztisztítást előíró 91/271-es EGK-tanácsi irányelv számos rendelkezésére még tíz évvel létrehozása után is -- derül ki a bizottsági szégyenlistából. A tízezer lakosnál nagyobb településekre vonatkozó előírásoknak csak Dánia és Ausztria tesz (megközelítően) eleget, s kritikán aluli a helyzet a 150 ezer lakosnál nagyobb városok esetében is: az EU területén található 542 ilyen nagyvárosból 131 válaszra sem méltatta a szennyvíztisztítási helyzetére vonatkozó bizottsági érdeklődést, s a válaszolók közül 72 részben, 37 pedig teljes egészében tisztítatlanul engedi szennyvizét az élővizekbe.
A szégyenlistát Nagy-Britannia, Spanyolország, Portugália és Olaszország vezeti, mivel ezekben az országokban engedi a legtöbb nagyváros a szennyvizet tisztítás nélkül a természetes vizekbe. A bizottság szerint az Északi-, a Balti- és az Adriai-tenger esetében kritikus a veszélyeztetettség foka a vizek ökológiai egyensúlyát megbontó szennyvíz miatt.
Margot Wallström, az EU környezetvédelmi biztosa úgy látja, hogy egész másképp nézne ki az európai környezetvédelem, ha a szabályokat rá tudnák kényszeríteni az uniós tagállamokra. A bizottsági szégyenlista közzététele az első a Margot Wallström által tervezett lépések között, amelyekkel a kormányok fokozottabb közbelépését kívánja ösztönözni.
A testület bíróság elé is idézheti a szabálysértő országokat, a procedúra azonban éveket vesz igénybe és a kiszabott pénzbüntetés is csak a kétszintű bírósági döntés után hajtható be. A környezetvédelmi biztos szerint az előírásokat megsértő tagországok rossz példát mutatnak a csatlakozásra váró államoknak is, amelyeket gyakran ér kritika azért, hogy nem sietik el az uniós környezetvédelmi szabályok beépítését nemzeti jogrendjükbe.
Brüsszeli becslések szerint a szennyvízdirektíva betartásához összesen 30 milliárd eurós beruházásra lenne szükség a csatlakozásról tárgyaló 12 tagjelölt országban. Magyarország esetében ezt az összeget 1500 milliárd forint körülire teszik honi szakértők.
Hazánk éppen a közelmúltban határozott arról, hogy némileg gyorsítja felkészülését a 91/271-es irányelv előírásainak teljesítésére. Az eutrofizációra hajlamos, érzékeny területnek nevezett környéken fekvő települések esetében a felülvizsgált magyar tárgyalási pozíció 2008 végéig ígéri az előírások teljesítését a korábban vállalt 2010 (tízezer "lakosegyenértéknél" nagyobb települések esetében), illetve 2015 helyett (kétezer "lakosegyenértéknél" nagyobb települések esetében).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.